Դիտումների քանակ՝ 2948
2020 թ. հունվարի 30-ին լույս է տեսել Փենսիլվանիայի համալսարանի TTCSP Global Go To Think Tank Index 2019 թ. վարկանիշավորման զեկույցը, որում ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն աշխարհի «Լավագույն համալսարանական ուղեղային կենտրոններ» դասակարգման մեջ զբաղեցրել է 94-րդ հորիզոնականը, իսկ «Կենտրոնական Ասիայի լավագույն ուղեղային կենտրոններ» դասակարգման մեջ՝ 59-րդ տեղը:
Այս առնչությամբ ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը շնորհավորում և ներդրված ջանքերի համար շնորհակալություն է հայտնում հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմին՝ նշելով, որ «Ամբերդ» կենտրոնի այս հաջողությունը մեծ ձեռքբերում է հատկապես հիմա, երբ փորձ է արվում կրթության որակի բարձրացումը ապահովել գիտության և հետազոտության հենքի վրա: «Եվ այս համատեքստում մեր համալսարանական ուղեղային կենտրոնի այս նշանակալի ձեռքբերումը շատ ենք կարևորում, մեծ պատիվ ենք համարում այդ հեղինակավոր վարկանիշային զեկույցում ընդգրկվելը: Հուսով եմ՝ առաջիկայում կունենանք նաև վարկանիշի բարելավում»,- նշում է բուհի ղեկավարը:
Նշենք, որ Փենսիլվանիայի համալսարանը միակն է, որ մշտադիտարկում և հավաքագրում է տվյալներ աշխարհում գործող ավելի քան 8000 ուղեղային կենտրոնների գործունեության վերաբերյալ, որոնցից լավագույնները որոշակի մեթոդաբանությամբ և մի քանի փուլից բաղկացած փորձագիտական գնահատումից հետո տեղ են գտնում ամենամյա վարկանիշավորման զեկույցում:
Հավելենք, որ բացի ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնից, «Լավագույն համալսարանական ուղեղային կենտրոններ» դասակարգման մեջ Հարավային Կովկասի երկրները ներկայացնող այլ համալսարանական ուղեղային կենտրոններ չկան: «Կենտրոնական Ասիայի լավագույն ուղեղային կենտրոններ» դասակարգման մեջ տեղ է գտել Հայաստանը ներկայացնող 10 ուղեղային կենտրոն: Զեկույցի հեղինակների գնահատմամբ՝ ընդհանուր առմամբ Հայաստանում գործում է 30 ուղեղային կենտրոն:

30-го января 2020 года вышел в свет рейтинговый доклад университета Пенсильвании TTCSP Global Go To Think Tank Index 2019 г., в котором исследовательский центр АГЭУ “Амберд” занял 94-ое место среди “лучших университетских мозговых центров мира” и 59-ое место среди “лучших мозговых центров Центральной Азии”.
Диана Галоян, и.о. ректора АГЭУ, поздравляет и благодарит сотрудников исследовательского центра за их усилия, отмечая, что этот успех центра “Амберд” является большим достижением, особенно сейчас, когда предпринимаются усилия по улучшению качества образования на основе науки и исследований. «И в этом контексте мы высоко ценим это замечательное достижение нашего университетского мозгового центра. Мы считаем большой честью быть включенным в этот престижный рейтинговый доклад». Я надеюсь, что в ближайшее время мы также улучшим свои позиции», - сказала глава университета.
Отметим также, что университет Пенсильвании - единственный, который отслеживает и собирает данные о деятельности более 8000 аналитических центров по всему миру, лучшие из которых оцениваются в ежегодном рейтинге после определенной методологии и многоступенчатой экспертной оценки.
Следует добавить, что, кроме исследовательского центра “Амберд” АГЭУ , нет других университетских мозговых центров, представляющих страны Южного Кавказа в классификации «Лучшие университетские мозговые центры». В рейтинг лучших мозговых центров Центральной Азии вошли 10 мозговых центров, представляющих Армению. По словам авторов доклада, в Армении существует 30 мозговых центров.