«Ամբերդի» գիտնականը ուղեղային կենտրոնների թեմայով հյուրընկալվել է «ՎԷՄ» ռադիոկայանին
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն, ավագ փորձագետ, քաղաքագիտության դոկտոր Վարդան Աթոյանը հյուրընկալվել է «ՎԷՄ» ռադիոկայանի «Ակունք» հաղորդաշարին:
«Աշխարհաքաղաքական սրընթաց զարգացումները, միջազգային հարաբերությունների գերշարժունությունը, բազմազան ու բազմապիսի մարտահրավերները պահանջում են արագ, գրեթե ակնթարթային պատասխաններ: Դրա համար հարկավոր են ճշգրիտ աշխատող մեխանիզմներ: Իսկ դրանց աշխատանքներն ապահովում են հետազոտական ու վերլուծական հատուկ կառույցները կամ, ժամանակակից արտահայտությամբ, ուղեղային կենտրոնները:
Այս կենտրոնների գործունեությունը միտված է ո՛չ միայն արտաքին մարտահրավերները դիմակայելուն: Դրանք իրականացնում են հետազոտական աշխատանքներ՝ մի շարք ոլորտներում առաջացած հիմնախնդիրների լուծման համար, նպաստում են երկրի ներսում հասարակական կարծիք ստեղծելուն կամ նրա վրա ազդելուն, աշխարհի նմանատիպ կենտրոնների աշխատանքներին ծանոթացնելուն և այլն՝ ստանձնելով յուրօրինակ քարոզչական կազմակերպության դեր»- խոսելով ուղեղային կենտրոնների առաջավոր փորձի մասին մասնավորապես նշել է Վարդան Աթոյանը:

Ученый “Амберда” побывала в гостях у радиостанции «ВЭМ»
В гостях у передачи «Акунк» радиостанции «ВЭМ» побывал замдиректора исследовательского центра «Амберд» АГЭУ, старший эксперт, доктор политических наук Вардан Атоян.
«Стремительные геополитические развития, сверхмобильность международных отношений, многочисленные и многообразные вызовы требуют оперативных, почти мгновенных ответов. Для этого нужны точно работающие механизмы. А их работу обеспечивают исследовательские и аналитические специальные структуры, или, в современном выражении - мозговые центры.»
Деятельность этих центров направлена не только на противостояние внешним вызовам. Они осуществляют исследовательские работы для решения возникающих проблем в ряде сфер, способствуют созданию общественного мнения внутри страны или воздействию на него, ознакомлению с работой аналогичных центров мира и т.д., взяв на себя роль своеобразной пропагандистской организации», - говоря о передовом опыте мозговых центров в частности отметил Вардан Атоян.