Ճանաչի՛ր ինքդ քեզ. կայացել է ՈւԽ 25-ամյակին նվիրված «Արմատ» միջբուհական աշխատաժողովը
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում ՈւԽ և Հայ եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդական միավորման (ՀԵՀԵՄ) համատեղ նախաձեռնությամբ մայիսի 11-ին ՀԵՀԵՄ կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել «Արմատ» խորագրով միջբուհական ուսանողական աշխատաժողովը: Մանրամասների շուրջ ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցել է կազմակերպիչ, ՈւԽ ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Արև Մանուկյանի հետ:
«Պահպանելով ազգայինը» կարգախոսով աշխատաժողովը մեկտեղել է հայաստանյան 6 բուհերի ուսանողների, մասնակցել են ՀՊՏՀ, Երևանի պետական, Հայաստանում ֆրանսիական, Հայկական պետական մանկավարժական, Հայաստանի ազգային ագրարային, Եվրոպական համալսարանների 70 ուսանողներ: Հատկանշական է, որ աշխատաժողովը մեկնարկել է հետաքրքիր ծանոթությամբ. յուրաքանչյուրը ներկայացրել է իր արմատները, բնօրրանը, ընտանիքի պատմությունը, ազգանվան ծագումը: Այնուհետև համալսարանականները ունկնդրել են հայրենասիրական թեմաներով զեկուցումներ: Առաջին հյուրը՝ աստվածաբան, կրոնագետ Վարդան Խաչատրյանն անդրադարձել է հայ ժողովրդի պատմության մեջ եկեղեցու ազգահավաք դերին, ընդգծել կրոնների դերը պետությունների կառավարման գործում: Հաջորդ խոսնակը՝ ագագրագետ, տոնագետ Վանուհի Սիմոնյանը, քննարկման է ներկայացրել օտար տոները նշել-չնշելու հարցը և փորձել պարզել՝ արդյո՞ք երիտասարդությունը տեղյակ է ազգային տոների մասին, ինչո՞ւ են հաճախ տուրք տալիս օտարամոլությանը: Ազգագրագետը ուսանողների ուշադրությանն է ներկայացրել մոռացված ավանդույթներ, ազգային ծիսակարգեր, բացատրել դրանց խորհուրդը: Բանախոսել են նաև Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի սաներ Արտակ և Կարեն սարկավագները՝ քրիստոնեական լույսի ներքո մեկնաբանելով «Ճակատագիր թե՞ նախախնամություն» թեման:
Զեկուցումներից հետո հնչած հարցերի շուրջ մասնակիցները տեսակետներ են արտահայտել, բանավիճել: Մասնակիցները ստացել են հավաստագրեր:
«Ըստ էության, սա ազգային թեմատիկայով առաջին միջբուհական ուսանողական աշխատաժողովն էր և պետք է նշել, որ բավականին հագեցած էր տեղեկատվությամբ, այն հորդորեց մասնակիցներին ճանաչել սեփական արմատները, ավանդույթներն ու պատմությունը»,-ամփոփեց Արև Մանուկյանը:
Հավելենք, որ ՈւԽ 25-ամյակի միջոցառումները շարունակվում են: Առջևում մշակութային ու ժամանցային նոր իրադարձություններ են:

В рамках юбилейных мероприятий студенческого совета АГЭУ и всемирного молодежного объединения армянской церкви 11-го мая в центральном офисе Объединения состоялась межвузовская студенческая конференция «Армат». О подробностях отделу информации и связей с общественностью рассказала председатель учебно-научного комитета СС Арев Манукян. Конференция по теме: «Сохраняя национальное» собрал студентов 6-ти вузов, принимали участие 70 студентов из АГЭУ, Армянского государственного педагогического, Национального аграрного, Ереванского государственного, Французского и Европейского университетов. Характерно, что конференция была начала со знакомства, где каждый представил свои корни, родину, историю семьи, возникновение фамилии. После чего студенты прослушали доклады на патриотические темы. Первый гость, теолог Вардан Хачатрян обратился к роли церкви в истории армянского народа, подчеркнул роль церкви в управлении государствами. Следующий оратор этнограф Вануи Симонян представила к обсуждению вопрос отмечать или не отмечать иностранные праздники, знакома ли молодежь с национальными праздниками. Студенты патриоты представили вниманию забытые традиции, национальные обряды.
После докладов прозвучали точки зрения участников, дискуссии. Участники получили сертификаты.
«По сути, это первая межвузовская студенческая конференция, которая надо отметить была насыщена информацией, которая призвала участников знать свои корни, традиции и историю»- завершила Арев Манукян.
Добавим, что мероприятия по случаю 25-летия СС продолжаются. Впереди новые культурные и развлекательные события.