«Ամբերդ քրոնիկոնն» անդրադարձել է հայ-թուրքական տնտեսական հարաբերություններին
«Նոյյան Տապան TV»-ի «Ամբերդ քրոնիկոն» հաղորդաշարի հերթական՝ հունիսի 16-ի թողարկման հյուրերն են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետազոտող, ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու, հետազոտական ծրագրի ղեկավար Աննա Փախլյանը և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հրավիրյալ փորձագետ, ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դասախոս, հետազոտական ծրագրի անդամ Տաթևիկ Վարդանյանը։
Փորձագետներն անդրադարձել են հայ-թուրքական տնտեսական հարաբերությունների ներկայիս վիճակին, Հայաստանի հետ սահմանի՝ Թուրքիայի պոտենցիալ ապաշրջափակմանը և դրանից բխող դրական ու բացասական հետևանքներին, տեսակետ հնչեցրել, որ Թուրքիայի տնտեսական էքսպանսիան իրական սպառնալիք է սահմանների բացման դեպքում։
Հաղորդումը կարող եք դիտել «Նոյյան Տապան» լրատվական-վերլուծական կենտրոնի պաշտոնական կայքում՝ այս հղմամբ։

В ходе передачи “Хроники Амберд” были обсуждены армяно-турецкие экономические отношения
Гости очередного (16.06.2022 г.) выпуска цикла передач “Хроники Амберд”, транслируемых по каналу “Ноян Тапан TV”, – исследователь центра “Амберд”, доцент кафедры международных экономических отношений АГЭУ, к.э.н., руководитель исследовательской программы Анна Пахлян и приглашенный эксперт исследовательского центра “Амберд”, преподаватель кафедры международных экономических отношений АГЭУ, член исследовательской группы Татевик Варданян.
Эксперты представили современное состояние армяно-турецких экономических отношений, потенциальное разблокирование границ Армении со стороны Турции, вытекающие последствия, а также выразили мнение, что экономическая экспансия Турции является реальной угрозой в случае открытия границ.
Запись передачи доступна на официальном сайте информационно-новостного агентства “Ноян Тапан” по следующей ссылке.