ՀՊՏՀ-ում ամփոփվեց «Ժան Մոնե մոդուլ» ծրագիրը
Հունիսի 14-ին ՀՊՏՀ-ում տեղի ունեցավ «ԵՄ քաղաքականությունը, գործող կարգավորումներն ու վարչական կառուցվածքը» «Ժան Մոնե մոդուլ» եռամյա ծրագրի փակման արարողությունը:
Հիշեցնենք, որ «Ժան Մոնե մոդուլն» ընդգրկված էր «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մագիստրոսական ուսումնական ծրագրում: Մոդուլի շրջանակում դասավանդել են ՀՊՏՀ ռեկտոր, ՄՏՀ ամբիոնի պրոֆեսոր, տ.գ.դ. Դիանա Գալոյանը, նույն ամբիոնի պրոֆեսոր, տ.գ.դ. Զոյա Թադևոսյանը, դասախոս, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանը։
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն իր ելույթում արձանագրեց, որ ՀՊՏՀ-ում այս ծրագիրն աննախադեպ էր և հաջողությամբ ավարտվեց. նոր դասընթացների շնորհիվ և տարաբնույթ միջոցառումներում ՀՊՏՀ մագիստրանտները ձեռք բերեցին Եվրամիության վերաբերյալ տնտեսական, քաղաքական, իրավական խոր ու համապարփակ գիտելիք և նոր հմտություններ։ Այնուհետև Ալբերտ Հայրապետյանը ուսանողներին և հյուրերին ներկայացրեց մոդուլի շրջանակում իրականացված գիտական և գիտամանկավարժական գործունեությունը, անդրադարձ կատարեց կազմակերպված միջոցառումներին ու կլոր սեղան-քննարկումներին։
Փակման արարողությանը մասնակցում էին նաև մոդուլի շահառուները՝ ՀՊՏՀ ՄՏՀ մագիստրոսական ծրագրի մագիստրանտները։ Վերջիններիս համար կազմակերպվել էր մոդուլի ծրագրով նախատեսված վիկտորինա, որի հարցերը բխում էին մոդուլի առարկաներից և վերաբերում էին ԵՄ ինստիտուտների պատմությանն ու գործունեությանը, տնտեսական ու արտաքին քաղաքականությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին։ Վիկտորինայի ավարտին առավել աչքի ընկած ուսանողներ Անուշիկ Մանուկյանը, Մարիաննա Զաքարյանը և Լիանա Գալոյանը պարգևատրվեցին խրախուսական մրցանակներով։
Փակման արարողության վերջում ելույթ ունեցան նաև հյուրերը՝ շնորհավորելով ՀՊՏՀ-ին՝ մոդուլով նախատեսված աշխատանքների արդյունավետ և բարեհաջող իրականացման առիթով։

В АГЭУ подведены итоги программы “Модуль Жана Моне”
14-ого июня в АГЭУ состоялась торжественная церемония закрытия трехлетней программы “Модуль Жана Моне” “Политика ЕС, действующие регуляции и административная структура”.
Напомним, что модуль Жана Моне был включен в магистерскую учебную программу по направлению подготовки “Международные экономические отношения”. В рамках модуля преподавали ректор АГЭУ, профессор кафедры международных экономических отношений, д.э.н. Диана Галоян, профессор указанной кафедры, д.э.н. Зоя Тадевосян, преподаватель той же кафедры, к.э.н. Альберт Айрапетян.
В своей речи Диана Галоян отметила, что данная программа была беспрецедентной в АГЭУ и завершилась с успехом: благодаря новому курсу и различным мероприятиям магистранты АГЭУ получили глубокие и всесторонние знания о политике, экономике и праве ЕС, а также приобрели новые навыки. Далее Альберт Айрапетян представил студентам и гостям научную и научно-педагогическую деятельность, осуществленную в рамках модуля, а также проведенные мероприятия и круглые столы.
В церемонии закрытия принимали участие бенефициары модуля – магистранты магистерской программы АГЭУ “Международные экономические отношения”. Для последних была организована викторина, вопросы которой отражали содержание дисциплин в рамках модуля и относились к истории и деятельности институтов ЕС, экономической и внешней политике, а также отношениям с Арменией. Студенты, выделившиеся в ходе проведения викторины (Анушик Манукян, Марианна Закарян и Лиана Галоян) получили поощрительные призы.
В конце церемонии закрытия выступили гости, поздравившие АГЭУ с продуктивной и успешной реализацией предусмотренных в рамках модуля работ.