Այսուհետ ՄՏՀ մագիստրոսները հնարավորություն կունենան ստանալու կրկնակի դիպլոմ
Ուրախությամբ հայտնում ենք, որ ԱՊՀ ՑՀ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում ՀՊՏՀ-ն Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի հետ մշակել է միջազգային տնտեսական հարաբերությունների համատեղ մագիստրոսական ծրագիր, որն ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռելու, երկու գործընկեր համալսարաններում (մեկ տարի՝ ՀՊՏՀ-ում, մեկ տարի՝ ՌԺԲՀ-ում) սովորելով, ստանալ երկու բուհերի ավարտական փաստաթղթեր: ՌԺԲՀ-ի հետ համատեղ մագիստրոսական ծրագիրը կմեկնարկի 2022-2023 ուսումնական տարում: ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը հունիսի 16-ին մասնակցել է ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի համակարգող խորհրդի առցանց նիստին, որի ժամանակ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը միացել է Ցանցային համալսարանի շրջանակներում գործող մագիստրոսական «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության «Միջազգային առևտուր» և «Միջազգային լոգիստիկա» կրթական ծրագրերին, ինչի վերաբերյալ ՀՊՏՀ ռեկտորը կնքել է հուշագիր:
Նշենք, որ ԱՊՀ ՑՀ համակարգող խորհուրդը ՑՀ-ի ղեկավար կոլեգիալ մարմինն է, որն ապահովում և կազմակերպում է Ցանցային համալսարանի գործունեությունը: Համակարգող խորհրդի նիստին ամփոփվել են ՑՀ-ի գործունեության հիմնական արդյունքները, նախանշվել հեռանկարները, հաստատվել է նոր համալսարանների անդամակցությունը, որոշում է ընդունվել նոր համատեղ կրթական ծրագրերի վերաբերյալ, ինչպես նաև նախատեսվել են ՑՀ-ի անդամ բուհերի հետագա անելիքները: Համակարգող խորհրդի նիստին հաջորդել է «Տնտեսագիտություն/ կառավարում» ուղղության աշխատանքային խմբի նիստը, որին մասնակցել են ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Գրիգոր Նազարյանը և միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանը:
«ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի ստեղծման» նախագծի հիմքը դրվել է 2008 թվականին՝ ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ և ԱՊՀ մասնակից երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ։
2009 թ. հունիսի 11-ին Մոսկվայում ստորագրվել է Անկախ պետությունների համագործակցության կոնսորցիումի մասնակիցների համաձայնագիրը՝ ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի ստեղծման հարցով: ԱՊՀ Ցանցային համալսարանին անդամակցում է ԱՊՀ անդամ-պետությունների առաջատար 44 համալսարան՝ 9 երկրից։
Դեռևս 2021 թ. սեպտեմբերին ՀՊՏՀ-ն անդամակցության հայտ էր ներկայացրել ԱՊՀ ՑՀ-ին։ Նույն թվականի դեկտեմբերին տեղի է ունեցել թեկնածու բուհերի անդամակցության հարցով քվեարկություն, որի արդյունքում, ստանալով անդամ-բուհերի ձայների մեծամասնությունը, ՀՊՏՀ-ն դարձել էր ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի անդամ։

Отныне магистранты АГЭУ смогут получать двойные дипломы
С радостью сообщаем, что в рамках сотрудничества с Сетевым университетом (СТ) СНГ Армянский государственный экономический университет (АГЭУ) вместе с Российским университетом дружбы народов (РУДН) разработал совместную магистерскую программу по направлению подготовки “Международные экономические отношения”, которая предоставит студентам возможность обучаться в обоих университетах (один год в АГЭУ, один год в РУДН) и получать дипломы обоих вузов. Совместная магистерская программа с РУДН стартует в 2022-2023 уч. году. 16 июня ректор АГЭУ Диана Галоян приняла участие в онлайн заседании Координационного совета СУ, в ходе которого АГЭУ присоединился к магистерским образовательным программам по направлениям подготовки “Международная торговля” и “Международная логистика” в рамках действующей программы СУ “Экономика”. Ректором АГЭУ был подписан соответствующий меморандум.
Отметим, что Координационный совет СУ СНГ – это коллегиальный орган, обеспечивающий и организующий деятельность СУ. В ходе заседания Координационного совета были подведены итоги деятельности СУ, определены перспективы, было также утверждено членство новых университетов, принято решение об осуществлении новых совместных образовательных программ, а также определены дальнейшие действия вузов-членов СУ. После заседания Координационного совета состоялось заседание рабочей группы по направлению “Экономика/управление”, в котором приняли участие декан факультета регулирования экономики и международных экономических отношений АГЭУ Григор Назарян и начальник отдела международных связей АГЭУ Анжелика Мусаелян.
В 2008 г. российской стороной при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ (МФГС) в целях дальнейшего развития гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ был инициирован проект “Создание Сетевого университета СНГ”.
11 июня 2009 г. в Москве было подписано Соглашение о Консорциуме по созданию Сетевого университета Содружества Независимых Государств (СУ СНГ). Членами СУ СНГ являются 44 ведущих вузов из 9 государств-участников СНГ.
Еще в 2021 г. АГЭУ подал заявку о членстве в СУ СНГ. В декабре того же года состоялось голосование о членстве вузов-кандидатов, в ходе которого большинством голосов вузов-членов СУ АГЭУ стал членом Сетевого университета СНГ.