ՀՊՏՀ-ն և Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանը կհամագործակցեն կրթական, ուսումնական և գիտահետազոտական ոլորտներում
14.07.2021
Դիտումների քանակ՝ 1391
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը (ՀՊՏՀ) և Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանը (ՇՏՀ) կրթադաստիարակչական, գիտահետազոտական և ուսումնամեթոդական ոլորտներում կիրականացնեն փոխշահավետ համագործակցություն, որի շուրջ այսօր ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը և ՇՏՀ ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։ Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանը և ԵՊՀ նորարարության տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ Աշոտ Մարկոսյանը։
Դիանա Գալոյանը և Հովհաննես Թոքմաջյանը քննարկեցին համաձայնագրով նախատեսվող համագործակցային ուղղությունները, մասնավորապես անդրադարձան վերապատրաստումներին, համատեղ հետազոտությունների իրականացմանը և գրադարանային ֆոնդերի օգտագործման խնդիրներին։
ՇՏՀ ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանը կարևորեց հետպատերազմյան նոր իրողությունների պայմաններում համալսարանի կենսագործունեության շարունակականության ապահովումը և ուսումնական, գիտահետազոտական ուղղությունների զարգացումը, ինչպես նաև համաձայնագրով նախատեսված մյուս ուղղությունները՝ համատեղ ծրագրերի մշակում, դասախոսների և ուսանողների ակադեմիական փոխանակում, տեղեկատվական և մարզամշակութային միջոցառումների իրականացում։ ՇՏՀ ռեկտորը համոզմունք հայտնեց, որ ՀՊՏՀ-ի հետ համագործակցությունը կլինի բարեհաջող և արդյունավետ։
ՀՊՏՀ ռեկտորն ընդգծեց ՇՏՀ-ի հետ համագործակցության իր պատրաստակամությունը և որպես մեկնարկ՝ ՇՏՀ 5 ուսանողների հրավիրեց մասնակցելու Դիլիջանի «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում հուլիսի 19-22-ը կազմակերպվող ASUE Educational Camp ամառային կրթական ճամբարին։

АГЭУ и Шушинский технологический университет будут сотрудничать в образовательной, учебной и научно-исследовательской сферах
14.07.2021
Армянский государственный экономический университет (АГЭУ) и Шушинский технологический университет (ШТУ) будут осуществлять взаимовыгодное сотрудничество в образовательно-воспитательной, научно-исследовательской и учебно-методической сферах. Ректор АГЭУ Диана Галоян и ректор ШТУ Ованнес Токмаджян сегодня подписали соглашение о сотрудничестве. На встрече присутствовали директор департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян и заведующий кафедрой экономики инноваций ЕГУ Ашот Маркосян.
Диана Галоян и Ованнес Токмаджян обсудили направления сотрудничества, предусмотренные соглашением, в частности курсы переподготовки, осуществление совместных исследований и использование библиотечных фондов.
Ректо ШТУ Ованнес Токмаджян отметил, что крайне важно продолжать работу университета в послевоенное время в условиях новых реалий и выразил надежду, что сотрудничество с АГЭУ будет результативным.
Ректор АГЭУ Диана Галоян подчеркнула свою готовность сотрудничать с ШТУ и в качестве старта пригласила 5 студентов ШТУ стать участниками летнего образовательного лагеря ASUE Educational Camp, работа которого будет организована 19-22 июля в спортивно-оздоровительном комплексе “Тнтесагет” в Дилижане.