ՀՊՏՀ-ն և Տավուշի մարզպետարանը համատեղ հետազոտություններ կիրականացնեն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը (ի դեմս «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի) և Տավուշի մարզպետարանը համատեղ հետազոտություններ կիրականացնեն։ Համագործակցության հիմքն ամրագրվել է համագործակցության հուշագրի կնքմամբ և գործընկերային հանդիպմամբ: Երեկ մարզպետարան են այցելել ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը։
Ինչպես asue.am-ին հայտնեց պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, հանդիպումը նախա­ձեռնել է Տավուշի մարզպետարանը՝ ծանոթանալով ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կողմից կատարված «ՀՀ Լոռու և Տավուշի մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մոդելը» հետազոտությանը։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանի և մարզպետարանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում։ Թաթուլ Մկրտչյանի խոսքով՝ հանգամանալից քննարկվել են արդյունավետ և առարկայական համագործակցության հեռանկարները, որոշվել է մշակել մարզում ոլորտային զարգացման մոտեցումներ ու մոդելներ, վեր հանել խնդիրները, մատնանշել լուծումները, ինչը կարող է դառնալ քաղաքականության մշակման հիմք։ Պրոռեկտորի խոսքով, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետազո­տություններն իրականացնել մի շարք ուղղություններով, որոնք կհստակեցվեն առաջիկայում։

АГЭУ и Тавушская областная администрация (марзпетаран) будут проводить совместные исследования
Армянский государственный экономический университет (в лице исследовательского центра “Амберд”) и Тавушская областная администрация (марзпетаран) будут проводить совместные исследования. Фундамент сотрудничества был заложен подписанием меморандума о сотрудничестве в ходе партнерской встречи. Вчера в областной администрации с визитом находились проректор по науке АГЭУ Татул Мкртчян и директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян.
Как сообщил asue.am проректор Татул Мкртчян, инициатором встречи являлась администрация Тавушской области после ознакомления с исследованием “Модель социально-экономического развития Лорийской и Тавушской областей РА”, проведенным исследовательским центром “Амберд”.
Встреча с руководителем областной администрации (марзпетом) Айком Чобаняном и представителями областной администрации прошла в конструктивной обстановке. По словам Татула Мкртчяна, были детально обсуждены перспективы предметного и эффективного сотрудничества, было решено разработать модели и подходы развития различных сфер в Тавушской области, выявить проблемы и обозначить пути их решения, что может стать основой для разработки политики. По словам проректора, достигнуто соглашение проводить исследования по ряду направлений, которые будут конкретизированы в ближайшее время.