Կայացավ ՀՊՏՀ խորհրդի նիստը՝ նոր կազմով
Մինչ օրակարգի առաջին հարցին՝ ՀՊՏՀ  խորհրդի նախագահի ընտրությանն անդրադառնալը, սահմանված կարգի համաձայն, նիստը վարեց խորհրդի ավագ ներկայացուցիչը՝ ՀՊՏՀ ամբիոնի պատվավոր վարիչ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը։
«Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության խորհրդի նախագահի պաշտոնում առաջարկվեց  Տնտեսական-քաղաքական և իրավական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Վահագն Խաչատրյանի թեկնածությունը։ Խորհուրդը որոշեց և բաց քվեարկությամբ միաձայն կողմ քվեարկեց Վահագն Խաչատրյանին ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահի պաշտոնում ընտրելու հարցին։ Վահագն Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց վստահության համար և հավաստիացրեց, որ խորհրդի ջանքերը կուղղվեն համալսարանի զարգացմանը։
Այնուհետև ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը զեկուցեց օրակարգի հաջորդ երկու հարցերը՝ «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2020թ․ գործունեության տարեկան հաշվետվության և 2020թ․ բյուջերի կատարման արդյունքների մասին» և «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2021թ․ բյուջեն հաստատելու մասին»։  Հաշվետվությունները, որոնք խորհուրդը հաստատեց, հրապարակված են ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Հաշվետվություններ» բաժնում․ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2020թ․ գործունեության տարեկան հաշվետվությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով, իսկ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2021թ․ եկամուտների և ծախսերի նախահաշիվը կարող եք տեսնել այստեղ։
Օրակարգային 4-րդ հարցը վերաբերում էր բուհի կառուցվածքի հաստատմանը, որը ևս զեկուցեց ռեկտոր Դիանա Գալոյանը։ Բուհի ղեկավարը մանրամասնեց առաջարկվող փոփոխություններն՝ ընդգծելով որ դրանք միտված են համալսարանի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։ Ներկայացված նոր կառուցվածքը հաստատվեց։

Состоялось заседание Совета АГЭУ в новом составе
Сегодня в Армянском государственном экономическом университете состоялось заседание Совета АГЭУ в новом составе.
До того, как перейти к первому вопросу в повестке заседания – выборам председателя Совета АГЭУ, в соответствии с установленным порядком заседание вел самый старший по возрасту член Совета – заслуженный заведующий кафедрой АГЭУ, доктор философских наук, профессор Арам Саргсян.
На должность председателя Совета НКГО “Армянский государственный экономический университет” была предложена кандидатура заместителя руководителя Центра экономико-политических и правовых исследований Ваагна Хачатряна. Решением Совета и открытым голосованием Ваагн Хачатрян единогласно был избран на должность председателя Совета АГЭУ.
Далее ректор АГЭУ Диана Галоян выступила с докладом по двум следующим вопросам – “О годовом отчете деятельности Армянского государственного экономического университета за 2020 г. и результатах выполнения бюджета на 2020 г.” и “Об утверждении бюджета Армянского государственного экономического университета на 2021г.” Отчеты, утвержденные Советом, опубликованы в разделе “Отчеты” на официальном сайте АГЭУ. С годовым отчетом деятельности Армянского государственного экономического университета за 2020 г. можно ознакомиться, перейдя по ссылке, а смета доходов и расходов Армянского государственного экономического университета на 2021 г. доступна здесь.
4-ый вопрос в повестке заседания касался утверждения структуры вуза, о чем тоже выступила с докладом ректор Диана Галоян. Руководитель вуза детализировала предлагаемые изменения, подчеркнув, что они направлены на повышение эффективности управления вузом. Представленная новая структура была утверждена.