ՀՊՏՀ ասիստենտը դասախոսել է մոլդովական համալսարանի մագիստրանտների համար
«Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում» (REFINE) նախագծի շրջանակում ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ Մարե Խաչատրյանը փետրվարի 3-ին առցանց դասախոսել է Կոմրատի պետական համալսարանի (Մոլդովա) մագիստրատուրայի ուսանողների համար:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում ասաց Մարե Խաչատրյանը՝ առցանց հանդիպմանը հանդես է եկել «Միասնական հարկային դաշտի առավելությունները ԵԱՏՄ-ում» թեմայով և ներկայացրել է հեղինակային վերլուծությունը (ռուսերենով), որում արծարծվում են ԵԱՏՄ շրջանակներում նախատեսվող միասնական հարկային համակարգի առավելություններին, բացասական կողմերին առնչվող հարցեր:
«Դասախոսությունն ունկնդրում էին Կոմրատի պետական համալսարանի ավելի քան 30 ուսանողներ՝ ֆինանսական և հաշվապահական մասնագիտություններից, ինչպես նաև թեմայով հետաքրքրված դասախոսներ ու աշխատակիցներ: 80 րոպե տևած դասախոսությանը հաջորդեց ակտիվ քննարկումը, մասնակիցներն արձանագրեցին, որ հնչած դասախոսությունն ուշագրավ ու վերլուծական մասով հագեցած էր»,-ասաց Մարե Խաչատրյանը:
Ասիստենտի խոսքով՝ Կոմրատի պետական համալսարանի հետ ՀՊՏՀ համագործակցությունը շարունակական է. նախատեսվում են նոր դասախոսություններ, քննարկումներ ու գիտահետազոտական աշխատանքներ:

Ассистент АГЭУ выступила с лекцией для магистрантов университета Молдовы
3-го февраля в рамках проекта “Реформирование магистерских программ по финансам в Армении и Молдове” (REFINE) к.э.н., ассистент кафедры финансов АГЭУ Маре Хачатрян в онлайн режиме выступила с лекцией для студентов магистратуры Комратского государственного университета (Молдова).
Как сообщила в беседе с нами Маре Хачатрян, на онлайн-мероприятии она выступила с лекцией “Преимущества единого налогового пространства ЕАЭС”, представив авторское исследование (на русском языке), в котором затрагивались преимущества и недостатки единой налоговой системы, планируемой в рамках ЕАЭС.
“На лекции присутствовали более 30 студентов Комратского государственного университета по направлениям подготовки “Финансы” и “Бухгалтерский учет”, а также преподаватели и сотрудники вуза, интересующиеся данной тематикой. За 80-минутной лекцией последовала оживленная дискуссия, слушатели отметили, что лекция была интересной и насыщенной в плане исследования”, - сказала Маре Хачатрян.
По словам ассистента, сотрудничество между АГЭУ и Комратским государственным университетом продолжается: планируются новые лекции, дискуссии и научно-исследовательские работы.