ՀՊՏՀ խորհուրդը որոշեց համալսարանը վերակազմավորել հիմնադրամի և դիմել լիազոր մարմնին
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր կայացավ խորհրդի հերթական նիստը՝ խորհրդի նախագահ, «Համայնքների ֆինանսիստների միավորում» ՀԿ նախագահ Վահան Մովսիսյանի նախագահությամբ, որին մասնակցում էին խորհրդի 22 անդամներ:
Ողջունելով խորհրդի հարգարժան անդամներին՝ խորհրդի նախագահ Վահան Մովսիսյանը ներկայացրեց օրակարգը, որում ընդգրկված էր մեկ հարց՝ «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» հիմնադրամի վերակազմավորելու մասին: Մինչ օրակարգի հաստատումը խորհրդի անդամ Վահագն Խաչատրյանը բարձրաձայնեց ուսանողական խորհրդի կարգավիճակի հարցը՝ նշելով, որ երբ հաստատված չէ ՈՒԽ կանոնադրությունը արդյո՞ք ուսանողների մասնակցությամբ խորհրդի նիստի անցկացումը տեղին է: Խորհրդի անդամները, այդ թվում՝ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ներկայացուցիչներ, պարզաբանեցին, որ իրավական որևէ խնդիր չկա, քանի որ խորհրդի կազմում ընդգրկված են բուհի ուսանողներ, որոնց թեկնածությունը հաստատել է կառավարությունը, և հարցը որևէ կերպ չի առնչվում ուսանողական ինքնակառավարման մարմինների կանոնադրությունների հաստատմանը:
Այնուհետև քննարկվեց օրակարգում ընդգրկված հարցը, որի համատեքստում` հիմնադրամի կանոնադրությունը: Խորհրդի գրեթե բոլոր անդամները հանդես եկան մի քանի տասնյակ առաջարկություններով ու հարցադրումներով, որոնց առնչությամբ պարզաբանումներ և բուհի մոտեցումները ներկայացրեցին խորհրդի նախագահ Վահան Մովսիսյանը և ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը:
21 կողմ, 1 ձեռնպահ քվեարկությամբ խորհուրդը որոշեց «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը վերակազմավորել «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» հիմնադրամի, ինչպես նաև մեկամսյա ժամկետում դիմել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն՝ «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» հիմնադրամի վերակազմավորելու մասին խորհրդի համապատասխան որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քննարկմանը ներկայացնելու համար:

Совет АГЭУ решил реорганизовать АГЭУ в фонд и обратиться к уполномоченному органу
Сегодня состоялось очередное заседание совета Армянского государственного экономического университета, под председательством председателя совета Вагана Мовсисяна председателя общественной организации “ Объединение финансистов общин”, на котором приняли участие 22 члена совета.
Приветствуя многоуважаемых членов совета, председатель Ваган Мовсисян представил повестку дня, которая включала лишь один вопрос: реорганизацию государственной некоммерческой организации “Армянский государственный экономический университет” в фонд “Армянский государственный экономический университет”.
До утверждения повестки дня председатель совета поднял вопрос о статусе студенческого совета, отметив, что устав студенческого совета до сих пор не утвержден, является ли участие студентов в совете уместным? Члены совета, в том числе представители министерства образования, науки, культуры и спорта разъяснили, что не существует никакой правовой задачи, поскольку в составе совета включены студенты вуза, кандидатуры которых утвердило правительство РА, и вопрос никаким образом не относится к утверждению уставов студенческих самоуправляющихся структур.
После чего был обсужден единственный вопрос повестки дня: утверждение устава фонда. Все члены совета выступили со своими предложениями и вопросами, и услышали ответы как председателя совета, так и исполняющего обязанности ректора Рубена Айрапетяна.
В результате голосования за 21, воздержались 1, совет решил реорганизовать государственную некоммерческую организацию “Армянский государственный экономический университет” в фонд “Армянский государственный экономический университет” и обратиться к министерству образования, науки, культуры и спорта РА в месячный срок для представления на обсуждение Правительства РА