ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրով մեր համալսարանի դասախոսների այցելությունները գործընկեր համալսարաններ շարունակվում են և արտերկրի առաջատար համալսարանների հետ համագործակցության նորանոր և արդյունավետ օրինակներ արձանագրում:
Եվ ահա, հերթական այցելությունը Էդինբուրգի Նափիեր համալսարան (Մեծ Բրիտանիա): Աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Անահիտ Մելքումյանը՝ հունիսի 17-21-ը, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Անուշ Գասպարյանը, ֆինանսների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Վանինե Երանոսյանը՝ հունիսի 1-7-ը նշված համալսարանում մասնակցել են վերապատրաստման դասընթացների: Նրանց այցը համակարգել է Նափիեր համալսարանի կիրառական, սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետի դոկտոր Կիրիլ Շարապովը:
Անուշ Գասպարյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց, որ «Հետազոտության քանակական մեթոդներ SPSS ծրագրի միջոցով» դասընթացին մասնակցել է մեծ հետաքրքրությամբ և օգտակար գիտելիք քաղել, մասնավորապես՝ մոդելներ պատրաստել՝ ունենալով վերլուծության որոշակի տվյալներ՝ արտադրական, ֆինանսական, առևտրային:
Մեր պատվիրակը հանդիպել է Նափիեր համալսարանի ասպիրանտուրայի բաժնի ղեկավար, դոկտոր Ֆիոնա Սթեյնսբիին, փորձի փոխանակում և արդյունավետ քննարկում ունեցել ասպիրանտուրայի համալրման և գիտական աշխատանքի մեթոդաբանության վերաբերյալ:
Վանինե Երանոսյանը մասնակցել է «Որակական ուսումնասիրությունների չափման մեթոդները» (NVIVO ծրագրով) թեմայով վերապատրաստման և ինչպես մեզ հետ զրույցում ասաց՝ դասերը բացառապես գործնական ձևաչափով են անցկացվել, մասնակիցները, համապատասխան փորձագետների օգնությամբ, իրականացրել են որակական վերլուծություն, ապա համատեղ քննարկել արդյունքները: Յուրացրած մեթոդը Վանինե Երանոսյանը կիրառելու է ՀՊՏՀ-ում իր մասնակցությամբ իրականացվող հետազոտական ծրագրում, նաև առաջիկայում իրենց ամբիոնի դասախոսների հետ քննարկելու է վերապատրաստման արդյունքները, NVIVO ծրագրով գիտական հետազոտություններ կատարելու մեթոդը: Համագործակցությունը շարունակելու նպատակով Վանինեն Նափիերի փորձագետին խնդրել է անհրաժեշտության դեպքում առցանց դաս վարել ՀՊՏՀ դասախոսների համար՝ որակական ուսումնասիրությունների չափման մեթոդների շուրջ:
Անահիտ Մելքումյանը, մեզ ներկայացնելով իր այցի արդյունքները, ասաց, որ վերապատրաստումը եղել է ուսուցման նոր տեխնոլոգիաների շուրջ և բանախոս-մասնագետները անդրադարձել են դասապրոցեսում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունավետ եղանակներին, հաջորդիվ խոսել են գիտական հանդեսներում հոդվածներ հրապարակելու առանցքային հարցերի մասին:
«Ինձ համար ուշագրավ էին ուսուցման գործընթացում էլեկտրոնային ռեսուրսների օգտագործման եղանակները, որոնք կարող են օգտակար լինել նաև մեր համալսարանում, քանի որ դրանք իրենց հերթին աշխուժացնում են դասախոս-ուսանող համագործակցությունը, հետադարձ կապի, առցանց քննարկումների լրացուցիչ հնարավորություն ընձեռում»,-ընդգծեց Անահիտ Մելքումյանը:
ՀՊՏՀ պրոֆեսորը նույնպես ջանացել է Նափիեր համալսարանի հետ համագործակցությունը խորացնել, պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել միջբուհական և միջամբիոնային համատեղ անելիքների շուրջ:
Մեր ներկայացուցիչները գործընկերային կապեր են հիմնել նաև այլ երկրների ուսումնական հաստատություններից ժամանած դասախոսների հետ:
Նշենք, ՀՊՏՀ-ում «Էրազմուս+» ծրագիրը համակարգում է արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժինը: Ծրագրի մասին ավելին կարող եք իմանալ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» խորագրի ներքո:

По программе «Эразмус+» продолжаются визиты наших преподавателей в ведущие университеты – партнеры и отмечают новые и эффективные примеры для сотрудничества.
И вот очередной визит в университет Нейпир Эдинбурга (Великобритания).
Временно и.о. заведующего кафедрой экономики труда д.э.н., профессор Анаит Мелкумян, с 17-21-е июня, ассистент кафедры финансового учета, к.э.н. Ануш Гаспарян, ассистент кафедры финансы, к.э.н. Ванине Ераносян с 1-7-е июня в данном университете прошли курсы переподготовки. Их визит координировал доктор факультета прикладных, социальных наук университета Нейпир Кирил Шарапов.
Ануш Гаспарян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ сказала, что с интересом приняла участие в курсе «Количественные методы исследования при помощи программы SPSS» и получила много полезной информации.
Наши делегаты встретились с руководителем отдела аспирантуры университета Нейпир, доктором Фионой Атехнсбин, был осуществлен обмен опытом, проведены обсуждения о методологии научной работы.
Ванине Ераносян приняла участие в переподготовке на тему: «Методы измерения качественных исследований» (по программе NVIVO) и как сказала в беседе с нами, занятия проводились исключительно в практическом формате, участники при помощи экспертов, осуществляли качественный анализ, после чего совместно обсудили результаты. Освоенный метод Ванине Ераносян будет применять в исследовательской программе, которую она осуществляет в АГЭУ, а также вскоре собирается обсудить результаты переподготовки с преподавателями кафедры, метод выполнения исследований по программе NVIVO.
С целью продолжения сотрудничества Ванине Ераносян договорилась с экспертом университета Нейпир при необходимости провести он-лайн занятие для преподавателей АГЭУ.
Анаит Мелкумян представляя результаты визита сказала, что переподготовка проходила о новых технологиях и преподаватели обсуждали эффективные способы применения новейших технологий в учебном процессе, а также вопросы публикации статей в научных журналах и об актуальных вопросах.
Профессор АГЭУ также достигла договоренностей об углублении межвузовского и межкафедрального сотрудничества с университетом Нейпир.
Наши представители достигли определенных договоренностей о сотрудничестве с преподавателями, приехавшими из различных европейских стран.
Отметим, что в АГЭУ программу «Эразмус+» координирует отдел международных связей департамента внешних связей АГЭУ. Подробнее о программе можно узнать в разделе «Международные программы» на официальном сайте АГЭУ.