ՀՊՏՀ աշխատակիցն ու ուսանողները մասնակցել են միջազգային փառատոնի
Մոսկվա և Ստավրոպոլ քաղաքներում hունիսի 2-9-ը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո կայացել է «BRICS և Շանհայյան համագործակցության կազմակերպության երկրների ուսանողական գարուն» («Студенческая весна стран БРИКС и ШОС») 3-րդ միջազգային փառատոնը, որին մասնակցած հայկական 65 հոգանոց պատվիրակության թվում են եղել ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետազոտող, վիճակագրության ամբիոնի ասպիրանտ Աստղիկ Հովհաննիսյանը, կառավարում մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Հեղինե Հախնազարյանը և մարքեթինգ մասնագիտության 4-րդ կուրսեցի Անաստասիա Մարգարյանը, ով ներկայացնում էր Երիտասարդության հայ- ռուսական միությունը:
Փառատոնի մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկություն է հաղորդել Աստղիկ Հովհաննիսյանը:
Այն կազմակերպել են ՌԴ ԱԳՆ-ն, «Ռուսերիտասարդություն» դաշնային գործակալությունը, «Ռուսական երիտասարդների միություն» համառուսական համայնքային կազմակերպությունը և «Նոր սերունդ» ծրագրի շրջանակում՝ Ստավրոպոլի շրջանի կառավարությունը՝ Ռուսհամագործակցության աջակցությամբ: Միջոցառումը նվիրված է եղել Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում 2019-2020 թթ. Ռուսաստանի Դաշնության նախագահության տարվա բացմանը, մասնակցել են 23 երկրների 2500 պատվիրակներ: Հայաստանի պատվիրակությունը բաղկացած է եղել 2 մասից. Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ուղղորդմամբ «Նոր սերունդ» ծրագրի շրջանակներում պատվիրակել էր ՀՀ բուհերի և երիտասարդական ՀԿ-ների 19 ներկայացուցիչ: «Նոր սերունդ» ծրագրի մասնակիցների համար փառատոնը սկսվել է Պետդումայում և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունում, Ռուսհամագործակցության դաշնային գործակալության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով: Այնուհետև աշխատանքը շարունակվել է Ռուսաստանի ամենականաչ քաղաքում՝ Ստավրոպոլում: Ծրագիրը ներառել է հանդիպում Ստավրոպոլի կառավարության հետ, բացման հանդիսավոր արարողություն, ամենօրյա աշխատանք և քննարկումներ 6 բաժանմունքներում (կրթական ֆորում, երիտասարդ առաջնորդների, երիտասարդ լրագրողների ֆորումներ և լրացուցիչ ու մշակութային հարթակներ), երիտասարդական կազմակերպությունների գործունեության շնորհանդես, երիտասարդական բիզնես-ֆորում:
Հայաստանյան բուհերի ուսանողները Ստավրոպոլ քաղաքում միացել են հայկական պատվիրակությանը: Նշված ֆորումներից բացի փառատոնն ուղեկցվել է լայնամասշտաբ մշակութային և էքսկուրսիոն միջոցառումներով ու մրցույթներով, որոնց հայկական պատվիրակության ուսանող անդամները մեծ մասնակցություն են ունեցել և զբաղեցրել տարբեր մրցանակային տեղեր:
Կազմակերպվել են նաև համաշխարհային և ռուս հայտնի երգիչների համերգներ, փառատոնի փակումն ուղեկցվել է հանդիսավոր արարողությամբ, մասնակիցները ստացել են վկայականներ:
Վերադարձից հետո «Նոր սերունդ» ծրագրի մասնակիցները ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանի հրավերով մասնակցել են Ռուսաստանի օրվան նվիրված պետական ընդունելությանը:

Студентки и сотрудница АГЭУ приняли участие в международном фестивале
В городах Москва и Ставрополь со 2-9-е июня, под эгидой ЮНЕСКО состоялся 3-ий международный фестиваль “Студенческая весна стран БРИКС и ШОС”, в числе делегации, состоящей из 65 человек были исследователь исследовательского центра “Амберд”, аспирант кафедры статистики Астгик Оганнисян, студентка 3-го курса специальности управление Эгине Ахназарян и студентка 4-го курса специальности маркетинг Анастасия Маргарян, которые представляли армяно-российский союз молодежи.
Информацию о фестивале отделу информации и связей с общественностью передала Астгик Оганнисян.
Он был организован МИД РФ, федеральным агенством “Росмолодежь”, в рамках программы “новое поколение” и всероссийской общинной организацией “Объединение российской молодежи”, при содействии Россотрудничества, правительством Ставропольского края. Принимали участие 2500 делегатов из 23 стран. Делегация Армении состояла из 2-х частей: 19 представителей молодежных общественных организаций и представителей вузов РА.
Для участников программы “Новое поколение” фестиваль начался в Госдуме и Министерстве иностранных дел РФ, встречами с представителями федерального агенства Россотрудничество. После чего работы были продолжены в самом зеленом городе России: Ставрополе. Программа включала в себе встречу с правительством Ставрополя, торжественное мероприятие открытия, ежедневные работы и дискуссии в 6-ти секциях, презентацию деятельности молодежных организаций, молодежный бизнес-форум. Студенты армянских вузов присоединились в городе Ставрополь к армянской делегации. Также были проведены культурные и экскурсионные мероприятия, организованы конкурсы.
Закрытие фестиваля сопровождалось торжественным мероприятием, участникам же были вручены сертификаты.
После возвращения участники программы “Новое поколение” приняли участие в государственном приеме, посвященном дню России, по приглашению Чрезвычайного и полномочного посла РФ в РА.