ՀՊՏՀ պատվիրակությունը վերադարձել է Սանկտ Պետերբուրգից
ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը մայիսի 19-21-ը աշխատանքային այցով եղել են Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում։ ՀՊՏՀ պատվիրակները Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության ԵՎՐԱԶԵՍ միջխորհրդարանական վեհաժողովին կից համալսարանում (Университет при Межпарламентской Ассамблее ЕВРАЗЭС) ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, ամրագրել նոր անելիքներ ու ծրագրեր։
Ռուսական կողմը բարձր է գնահատել «Գիտատեխնոլոգիական կոնսորցիումների ձևավորման հնարավորությունները» նախագծի լրամշակման աշխատանքները, որոնք վստահված են եղել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանին։ Ընդգծվել է, որ ՀՊՏՀ-ն մեծ ներկայացվածություն ունի ԵՎՐԱԶԵՍ-ի մրցույթներում և բազմիցս հաղթող է ճանաչվել։
«Համագործակցության հնարավոր ուղղություններն ու հեռանկարները բավականին շատ են, հատկապես՝ հետազոտական ոլորտում»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Թաթուլ Մկրտչյանը։ Նրա բնորոշմամբ՝ աշխատանքային օրակարգը հագեցած էր. «Երկօրյա այցի ընթացքում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր ենք քննարկել։ Փակագծերը բացելով՝ ուզում եմ տեղեկացնել, որ քննարկվում են մեր համալսարանում ԵՎՐԱԶԵՍ միջխորհրդարանական վեհաժողովին կից համալսարանի տեխնոլոգիական լաբորատորիաների մասնաճյուղեր հիմնելու հնարավորությունները»։
Հավելենք, որ Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում անդրադարձ է եղել նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ամենամյա տնտեսական համաժողովին ՀՊՏՀ մասնակցության հարցին։

Делегация АГЭУ вернулась из Санкт-Петербурга
Проректор АГЭУ по науке Татул Мкртчян и директор исследовательского центра «Амберд» Давид Ахвердян 19-21 мая находились с рабочим визитом в г. Санкт-Петербурге (РФ). В Университете при Межпарламентской Ассамблее ЕВРАЗЭС делегаты АГЭУ подписали меморандум о сотрудничестве, обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес для сторон, и новые проекты.
Российской стороной были высоко оценены работы по внесению дополнений и изменений в проект «Возможности формирования научно-технологических консорциумов». Проведение указанных работ было доверено Армянскому государственному экономическому университету. Было отмечено, что АГЭУ широко представлен в конкурсах ЕВРАЗЭС и неоднократно признавался победителем.
«Возможные направления и перспективы сотрудничества многочисленны, особенно в исследовательской сфере», - в беседе с нами отметил Татул Мкртчян. По его словам, программа визита была чрезвычайно насыщенной. «В ходе двухдневного визита нами были обсуждены многочисленные вопросы, представляющие взаимный интерес для сторон. Раскрывая скобки, могу сообщить, что в настоящий момент обсуждаются возможности открытия в нашем университете филиалов технологических лабораторий Университета при Межпарламентской Ассамблее ЕВРАЗЭС» - добавил Татул Мкртчян.
Отметим, что в ходе рабочего визита также обсуждался вопрос об участии АГЭУ в ежегодном экономическом форуме Евразийского экономического союза (ЕАЭС), который состоится в ноябре-декабре.