ՀՊՏՀ-ի մշակած մոդելային օրենքի հայտը հաղթող է ճանաչվել ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովում
13.09.2021
Սեպտեմբերի 10-ին ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որն ԱՊՀ երկրների համար մշակում և ընդունում է տարբեր մոդելային օրենքներ, հավանության է արժանացել ՀՊՏՀ-ի ներկայացրած՝ «Լեռնահանքային արդյունաբերության գործունեության ազդեցության գնահատումը ազդակիր (շրջակա) համայնքների բնակչության առողջության վրա» մոդելային օրենքի հայտը։
Առողջապահական, բնապահպանական և տնտեսագիտական բաղադրիչներից կազմված մոդելային օրենքի հայտը հանձնաժողովին է ներկայացվել մինչև սեպտեմբերի 3-ը, մինչ այդ աշխատանքային խումբը՝ ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի ամբիոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանի ղեկավարությամբ, մշակել է ապագա մոդելային օրենքի համապատասխան հայեցակարգը՝ աշխատանքներում ներգրավելով նաև լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտի օտարերկրյա բարձրակարգ մասնագետի։
Ի դեպ, մրցույթում մեր բուհն առաջ է անցել մոդելային օրենքի հայտ ներկայացրած և ոլորտում մեծ վարկանիշ ունեցող մյուս թիմից՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին կից ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիայից։ Հայկական թիմի հայեցակարգը մրցութային հանձնաժողովի համար ավելի ընդունելի է եղել։
«Վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանում երբևէ մոդելային օրենք չի մշակվել ԱՊՀ երկրների համար։ Տնտեսագիտական բուհն առաջինն էր, որ նախաձեռնեց նման բան և հաղթանակած դուրս եկավ։ Մեր բուհի համար սա կարևորագույն ձեռքբերում եմ համարում։ Արդյունքը կլինի այն, որ լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում լավ մշակված օրենք կունենանք, որը կընդունվի նաև ԱՊՀ երկրների կողմից։ Սա հրաշալի նախադեպ կլինի նաև մեր բուհի համար, քանի որ իր փորձառությունը ՀՊՏՀ-ն կներկայացնի արդեն տարբեր միջազգային հարթակներում»,- asue.am-ի հետ զրույցում նշեց Միքայել Մելքումյանը։
Հավելենք, որ մոդուլային օրենքի նախագիծը ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի օրակարգ կներառվի մինչև 2022 թվականի վերջը։ Մինչ այդ, ոլորտի լավագույն մասնագետներից բաղկացած աշխատանքային խումբը կուսումնասիրի ԱՊՀ երկրների և միջազգային փորձը, կմասնակցի տեսակոնֆերանսների, իրավական կարգավորումներ կտա օրենքի նախագծին։

Заявка модельного закона, разработанного АГЭУ, признана победителем в комиссии Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ
10-го сентября постоянная комиссия по вопросам сельского хозяйства и экологии Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ, которая разрабатывает и принимает модельные законы для стран СНГ, одобрила поданную Армянским государственным экономическим университетом заявку модельного закона “Оценка воздействия горнодобывающей промышленности на здоровье населения окружающих общин”.
Заявка модельного закона была подана в комиссию до 3-го сентября. До этого рабочей группой под руководством заведующего кафедрой микроэкономики АГЭУ, доктора экономических наук, профессора Микаела Мелкумяна была разработана концепция модельного закона. В работе группы участвовали также высококвалифицированные иностранные специалисты сферы горнодобывающей промышленности.
Кстати, в конкурсе наш вуз опередил команду Российской академии народного хозяйства и государственной службы при президенте РФ, которая имеет высокий рейтинг и тоже подала заявку на участие в конкурсе.
“В течение последних 30 лет в Армении не было разработано ни одного модельного закона для стран СНГ. АГЭУ был первым университетом, предпринявшим подобные шаги, и вышел победителем. Считаю это важнейшим достижением для нашего вуза. Результатом будет то, что у нас будет хороший закон в сфере горнодобывающей промышленности, который будет принят и в других странах СНГ. Это будет также прекрасным прецедентом для нашего вуза, так как свой опыт АГЭУ сможет представить на различных международных площадках”, - в беседе с нами отметил Микаел Мелкумян.
Добавим, что проект модельного закона будет включен в повестку Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ до конца 2022 г. До этого рабочая группа из лучших специалистов данной сферы будет изучать опыт стран СНГ, а также международный опыт, участвовать в телеконференциях, работать над нормативно-правовым регулированием законопроекта.