Փոխըմբռնման հուշագիր. ՀՊՏՀ-ի և Լատվիայի երիտասարդական զարգացման կենտրոնի միջև նոր համագործակցության սկիզբ դրվեց
13.09.2021
Դիտումների քանակ՝ 1307
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն ընդունեց Լատվիայի երիտասարդական զարգացման կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդրս Փոստսին։
Ողջունելով օտարերկրյա հյուրին՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը նշեց, որ Տնտեսագիտական բուհը կարևորում է ոչ ֆորմալ կրթության մեթոդների կիրառման և միջազգային կրթական ծրագրերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
«Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը բաց է ցանկացած տեսակի համագործակցության համար, հատկապես, եթե այդ համագործակցությունը վերաբերում է ուսանողների կրթական և փոխանակման ծրագրերին։ Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նմանատիպ ծրագրերին. մեր համալսարանը մեծ հաջողությամբ համագործակցում է արտերկրի բուհերի, միջազգային կրթական կառույցների և կազմակերպությունների հետ իրականացվում են «Էրազմուս+» և այլ միջազգային կրթական ծրագրեր։ Այն, ինչ կհետաքրքրի մեր ուսանողներին, բուհը պատրաստ է դիտարկել և խոշորացույցի տակ վերցնել»,- նշեց Դիանա Գալոյանը։
Ալեքսանդրս Փոստսը, իր հերթին, նշեց, որ Լատվիայի երիտասարդական զարգացման կենտրոնը ևս մեծ կարևորություն է տալիս ոչ ֆորմալ կրթության մեթոդներին և, այս առումով, երկուստեք շահերը համընկնում են. «Այն, ինչ մենք անում ենք, բխում է ուսանողների շահերից։ Հույս ունեմ, որ մեր համագործակցությունը ՀՊՏՀ-ի հետ շարունակական կլինի, քանի որ երկուսս էլ մեկ հիմնարար արժեք ունենք՝ որակյալ կրթության ապահովումը»։
Հանդիպման ավարտին կողմերը փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին, որն ազդարարեց ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտում ՀՊՏՀ-ի և Լատվիայի երիտասարդական զարգացման կենտրոնի միջև արդյունավետ համագործակցության մեկնարկը։
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանդրս Փոստսը Հայաստանում է՝ իբրև դասընթացավար մասնակցելու այս օրերին ՀՊՏՀ-ում ընթացող  գերմանական «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի հետ համատեղ կազմակերպված «Աշխատելու հնարավորությունները» խորագրով սեմինար/դասընթացին:

Меморандум о взаимопонимании: положено начало нового сотрудничества между АГЭУ и Центром молодежного развития Латвии
13-го сентября ректор АГЭУ Диана Галоян приняла директора Центра молодежного развития Латвии Александрса Постса.
Приветствовав иностранного гостя, ректор АГЭУ Диана Галоян отметила, что АГЭУ придает большое значение необходимости применения методов неформального образования и внедрения международных образовательных программ.
“Армянский государственный экономический университет открыт для любого вида сотрудничества, в особенности если сотрудничество касается студенческих образовательных программ и программ обмена. Мы уделяем большое внимание подобным программам: наш университет с успехом сотрудничает с зарубежными вузами, с международными образовательными структурами и организациями осуществляет программу “Эразмус+” и другие международные программы. Вуз готов рассмотреть все, что заинтересует студентов”, - отметила Диана Галоян.
В свою очередь Александрс Постс отметил, что Центр молодежного развития Латвии также придает большое значение методам неформального образования, и в этом смысле интересы сторон совпадают. “Все, что мы делам, соответствует интересам студентов. Я надеюсь, что наше сотрудничество будет носить продолжительный характер, так как у обеих сторон есть базовая ценность – обеспечение качественного образования”.
По окончании встречи сторонами был подписан меморандум о взаимопонимании, который ознаменовал начало сотрудничества между АГЭУ и Центром молодежного развития Латвии в сфере неформального образования.
Напоминаем, что Александрс Постс находится в Армении, чтобы провести курс “Возможности работы”, организованный в АГЭУ совместно с ассоциацией “Коперникус Берлин”.