Մարզամշակութային և ինտելեկտուալ «Ունիվերսիադա–2019» միջբուհական մրցույթի շրջանակում ֆուտզալի առաջնության եզրափակիչը, երեկ՝ ապրիլի 3-ին, մեր համալսարանի թիմին նվիրեց սպասված հաղթանակը: Հայ-ռուսական համալսարանի հետ հանդիպումն ավարտելով 3։2 հաղթանակով՝ մեր տղաները տոնեցին հերթական հաջողությունը՝ հավաստիացնելով, որ առաջնության միանձնյա առաջատարն են:
Ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար, մանկ. գիտ. թեկնածու, դոցենտ, ֆուտզալի խմբի ղեկավար Հովհաննես Գաբրիելյանը մեզ հետ զրույցում իր գոհունակությունն արտահայտեց ունիվերսիադայի ընթացքում ՀՊՏՀ ֆուտզալիստների տակտիկական, գեղեցիկ ու գոլառատ խաղեր ցուցադրելու առիթով և ասաց. «4 խաղում՝ 2 խմբային, կիսաեզրափակիչ և եզրափակիչ, մեր տղաները մրցեցին Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի (14:0), Ֆրանսիական համալսարանի (23:2) և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (10:2) հետ: Եզրափակիչ հաղթական խաղը Հայ-ռուսական համալսարանի թիմի հետ էր, որը, նախորդների համեմատ, անցավ լարված ու անզիջում պայքարում, տղաները դրսևորեցին բարձր խաղային ու կամային հատկանիշներ: Հաղթական ելքն ապահովեց նաև ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի, վարչատնտեսական և կազմակերպական դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Հովհաննիսյանի, ուսխորհրդի նախագահ Հովհաննես Հարությունյանի և բազմաթիվ երկրագուների ներկայությունը»:
Հիշեցնենք, որ Հայ-ռուսական համալսարանի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցությամբ, ընթացող մրցույթ-փառատոնը մեկնարկել է մարտի 19-ին, մասնակցում են Հայաստանի և Արցախի բուհերի ուսանողները և անցկացվում են սպորտային, մշակութային և ինտելեկտուալ մրցումներ:
Ունիվերսիադային մեր համալսարանի մասնակցությունը համակարգում է ուսանողական խորհուրդը, մասնագիտական աջակցությունն է ցուցաբերում ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնը:

Вчера, 3 апреля в рамках межвузовского спортивно-культурного и интеллектуального конкурса «Универсиада – 2019» финал первенства футзала подарил нашей команде долгожданную победу. Встреча с Российско-армянским университетом завершилась со счетом 3:2 в нашу пользу и наши парни отпраздновали очередную удачу, доказав, что они являются единоличными лидерами. Временно исполняющий обязанности заведующего кафедрой физвоспитания по ЧС и гражданской обороне, к.пед.н., доцент, руководитель группы футзала Ованнес Габриелян в беседе с нами выразил свое удовлетворение в связи с прекрасной и полной голами тактической игрой футзалистов АГЭУ и отметил: «в 4 играх- 2 групповых, полуфинале и финале, наши парни соревновались с командами Ереванского государственного университета языков и социальных наук имени В. Брюсова (14:0), Французским университетом (23:2) и Армянским национальным аграрным университетом (10:2).
Финальная победная игра прошла с командой Российско-армянского университета, которая по сравнению с предыдущими, прошла напряженно и в неуступчивой борьбе, парни проявили высокие игровые и командные признаки. Победный выход обеспечило присутствие исполняющего обязанности ректора АГЭУ Рубена Айрапетяна, директора административно-хозяйственного и организационного департамента Арама Оганнесяна и многочисленных болельщиков».
Напомним, что конкурс при поддержке Российско-армянского университета и министерства обороны РА стартовал 19 марта, участие принимают студенты вузов Армении и Арцаха и организованы спортивные, культурные и интеллектуальные соревнования.
Координацию участия нашего университета в универсиаде осуществляет студенческий совет, профессиональную поддержку осуществляет кафедра физвоспитания по ЧС и гражданской обороне.