ՀՊՏՀ տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը «Էրազմուս+» փոխանակային ծրագրով մարտի 25-29-ը գտնվել է Բելգիայի Հասելթի համալսարանում: «Թվային ֆիրմայի կառավարում» խորագրով պրոֆեսորը դասընթաց է վարել միջազգային մագիստրոսական խմբերում:
«Դասընթացը բիզնեսում տեղեկատվական համակարգերի կիրառման և նոր տիպի թվային ընկերությունների կառավարչական առանձնահատկությունների վերաբերյալ էր: Ուսանողները բավականին հարցեր ուղղեցին, նրանց հետաքրքրում էր հատկապես մեր երկրում տեխնոլոգիական բիզնեսի առկա վիճակը, ի պատասխան՝ խոսել եմ հայրենական մի շարք թվային հայտնի ընկերությունների մասին (օրինակ` PicsArt, «Սորսիոն»): Հասելթի համալսարան իմ այցը համակարգում էր պրոֆեսոր Կոեն Վան Հուֆը, որի հետ քննարկել ենք «Թվային ֆիրմայի կառավարում» դասընթացի բարելավման հարցերը»,- այսօր մեզ հետ զրույցում ասաց Վարդան Սարգսյանը:
ՀՊՏՀ գիտնականի այցն ամբողջացել է Հասելթի մշակութային վայրեր այցելությամբ:
Նշենք, որ «Էրազմուս+» ծրագրով այս կիսամյակ Հասելթի համալսարանում սովորում է ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Մարիամ Կարապետյանը
(երկրորդ լուսանկարում՝ ձախից):
Ծրագիրը ՀՊՏՀ-ում համակարգում է արտաքին կապերի բաժինը, մանրամասները՝ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» խորագրում:

Заведующий кафедрой экономической информатики и информационных систем АГЭУ, д.э.н., профессор Вардан Саргсян с 25-29 марта находился в университете Аселта в Бельгии по обменной программе "Эразмус+". Профессор провел занятия по теме "Управление цифровой фирмой" в международных магистерских группах.
"Занятия относились управленческим особенностям в применении информационных технологий в бизнесе и цифровых компаниях нового типа. Студенты задавали интересующие их вопросы, их интересовало в частности, состояние технологического бизнеса в нашей стране, и в ответ я рассказал об известных отечественных цифровых компаниях (например PicsArt, "Сорос"): В университете Аселта мой визит координировал профессор Коен Ван Гуф, с кем мы и обсудили вопросы усовершенствования курса "Управление цифровой фирмой""- сегодня в беседе с нами сказал Вардан Саргсян.
Визит ученого АГЭУ был насыщен посещением культурных местностей Аселта.
Отметим, что по программе "Эразмус+" в университете Аселта в этом семестре учится студентка 3-го курса финансового факультета АГЭУ Мариам Карапетян (на второй фотографии слева).
В АГЭУ координирует программу отдел внешних связей, подробности в разделе "Международные программы" на официальном сайте АГЭУ