Դիտումների քանակ՝ 1681
Լեզուների ամբիոնի դասախոս Հասմիկ Ղազարյանը, մեկտեղելով ՀՊՏՀ 1-ին կուրսերի գերմանախոսներին, այսօր ինտերակտիվ դաս էր կազմակերպել, որը վարեցին բացառապես ուսանողները: Նրա հանձնարարությամբ ուսանողները բաժանվել էին թիմերի և յուրաքանչյուրը ելույթ էր պատրաստել «Ինչպե՞ս գնալ Գերմանիա՝ կրթական ցուցահանդեսի մասնակցելու նպատակով» թեմայով: Դասախոսն այսօր ունկնդրի կարգավիճակում էր և ամբիոնը վստահել էր ուսանողներին:
asue.am հետ զրույցում Հասմիկ Ղազարյանն ասաց, որ դասն անցկացվել է, այսպես կոչված, գործունեական մեթոդով, այսինքն՝ ուսանողն ինքն է պրպտել գերմանալեզու աղբյուրներ՝ կայքեր, ամսագրեր և այլ, և հավաքագրել անհրաժեշտ տեղեկությունները: Ոմանք նույնիսկ իրական նամակ էին ուղարկել կրթական ցուցահանդեսի կազմակերպիչներին և առաջին ձեռքից ստացել իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:
Յուրաքանչյուր խումբ ջանաց տեղեկատվությունը լսարանին հաղորդել հնարավորինս գեղեցիկ, համոզիչ և պատկերավոր: Նրանք պարզաբանեցին՝ ինչպես կարող են ուսանողները հաղորդակցվել գերմանական կազմակերպությունների հետ, մատչելի կացարան գտնել Գերմանիայում, շրջել այս կամ այն գերմանական քաղաքում, այցելել թանգարաններ, մատչելի խանութներ և այլն: Թիմերի միջև ծավալվեց նաև երկխոսություն:
Դասախոսը նշեց, որ գերմանախոս ուսանողներին համախմբող միջոցառումը նպատակ ուներ ոչ միայն բանավոր հաղորդակցային հմտություններ զարգացնել, այլև ամփոփել կիսամյակի ընթացքում ստացած գիտելիքները:

Преподаватель кафедры языков Асмик Казарян, на первом курсе по немецкому языку, организовала сегодня интерактивный урок, который проводился исключительно студентами. По еe заданию студенты были разделены на команды, и каждый выступил с докладом на тему «Как поехать в Германию для участия в образовательной выставке?» Преподаватель была сегодня в аудитории, а провести занятие доверили студентам.
В беседе с asue.am Асмик Казарян сказала, что занятие проводилось так называемым практическим способом, то есть сам студент искал источники на немецком языке - веб-сайты, журналы и многое другое - и собирал необходимую информацию. Некоторые даже отправили реальное письмо организаторам образовательной выставки и получили из первых рук ответы на свои вопросы.
Лектор отметила, что мероприятие, в котором приняли участие немецкоязычные студенты, имело целью не только развить навыки устного общения, но и обобщить знания, полученные в течение семестра.