Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը համակարգելու է Վիշեգրադյան միջազգային հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող «Վիշեգրադյան քառյակի փորձի յուրացումը գիտելիքի և տեխնոլոգիաների փոխադրման բնագավառում» (Transferring V4 expertise in knowledge/technology transfer) ծրագիրը։ Այս մասին հաղորդում են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնից:
Ծրագրի գործընկերներն են «ՔԵՆԴԼ» Սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտը (Հայաստան), Իվանե Ջավախիշվիլու անվան Թբիլիսիի պետական (Վրաստան), Սիլեզիայի տեխնոլոգիական (Լեհաստան), Կոշիցեի տեխնիկական (Սլովակիա) և Մասարիկի համալսարանները (Չեխիա):
Ծրագրի նպատակն է խթանել ձեռնարկություն-գիտահետազոտական ենթակառուցվածք համագործակցության մշակույթը Հայաստանում և Վրաստանում` հիմնվելով վիշեգրադյան գործընկեր երկրների հաջողված փորձի վրա։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է.
- բարձրացնել Հայաստանի և Վրաստանի ՓՄՁ-ների, գիտահետազոտական ինստիտուտների իրազեկվածությունը համատեղ գիտահետազոտական գործունեության առավելությունների վերաբերյալ,
- ընդլայնել և ամրապնդել գիտելիքի և տեխնոլոգիայի փոխադրման համար պատասխանատու աշխատակազմի գիտելիքներն ու կարողությունները,

Армянский государственный экономический университет будет координировать программу «Усвоение опыта Вышеградской четверки в области трансфера знаний и технологий» (Transferring V4 expertise in knowledge/technology transfer), финансируемую Международным Вышеградским фондом.
Партнерами программы являются Институт синхротронных исследований «КЕНДЛ» (Армения), Тбилисский государственный университет имени Иванэ Джавахишвили (Грузия), Силезский технологический университет (Польша), Технический университет в Кошице (Словакия) и Масариков университет (Чехия).
Цель программы – способствовать развитию культуры сотрудничества между предприятиями и научно-исследовательскими инфраструктурами в Армении и Грузии, основываясь на удачном опыте стран Вышеградской группы.
В рамках программы предусмотрено:
• повышение уровня информированности предприятий малого и среднего бизнеса, научно-исследовательских институтов Армении и Грузии относительно преимуществ совместной научно-исследовательской деятельности;
• расширение и закрепление знаний и умений персонала, ответственного за трансфер знаний и технологий;
• разработка концепции сотрудничества между малым и средним бизнесом и научно-исследовательскими инфраструктурами.