ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի «Ժան Մոնե Նեթվորք» գործողության 2020թ. հաղթած նախագծերի շարքում է EUCON (ԵՄ և ԵԱՏՄ. հակամարտության և մրցակցության միջև, մերձեցում և համագործակցություն) նախագիծը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը: Այս մասին հայտնում են ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնից: Նախագծի համակարգողը Վիեննայի Կիրառական գիտությունների համալսարանն է (UAS-BFI):
EUCON-ի նպատակն է ուսումնասիրել ԵՄ-ԵԱՏՄ հարաբերությունների ամբողջական շրջանակը, որը բնութագրվում է կոնֆլիկտով և մրցակցությամբ, մերձեցմամբ և համագործակցությամբ (հնարավոր): Նախագիծը միտված է պարզելու, թե որն է հարաբերությունների ստատուս-քվոն, որոնք են հակամարտության ոլորտները, դրա հիմնական պատճառները, հետևանքները, ինչ դեր է խաղում մրցակցությունը ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև, ինչ դեր է խաղում Չինաստանի վերելքը, որտեղ են առկա կոնվերգենցիայի ոլորտները, որոնք են առկա համագործակցության ոլորտները և հետագա համագործակցությունն ընդլայնելու նախադրյալները:
Նախագծի առջև դրված նպատակներին հասնելու համար իրականացվելու են սեմինարներ և միջազգային ամառային դպրոցներ, համատեղ հետազոտություններ, նորարար դիդակտիկ մեթոդներ կիրառող սեմինարներ, ինտերակտիվ ուսուցողական կայքի ստեղծում, կլոր-սեղան քննարկումներ, համատեղ հանրային միջոցառումներ՝ նախագծի արդյունքները ներկայացնելու և գիտական ոլորտից դուրս առավել լայն լսարանին հասցնելու համար:
Նշենք, որ EUCON-ը առաջին «Ժան Մոնե Նեթվորք» նախագիծն է ՀՊՏՀ-ում: Նախագծում ՀՊՏՀ-ից ներգրավված են միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի տ.գ.թ., ասիստենտներ Ալբերտ Հայրապետյանը և Սուսաննա Աղաջանյանը:
Նախագիծը ՀՊՏՀ-ում կիրականացնեն ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնը և միջազգային կապերի բաժինը:

Отдел международных связей АГЭУ сообщает, что в списке победивших проектов по ключевому направлению деятельности «Jean Monnet Network» (Сети Жан Моне) в рамках программы ЕС «Эразмус+» ̶ проект EUCON (ЕС и ЕАЭС: конфронтация и конкуренция, сближение и сотрудничество), в котором Армению представляет Армянский государственный экономический университет. Координатором проекта является Венский университет прикладных наук (UAS-BFI).
Цель проекта – исследование отношений между ЕС и ЕАЭС во всем их многообразии. Проект предполагает изучение следующих проблем: каков статус отношений между данными объединениями на сегодняшний день, каковы сферы конфронтации, ее причины и последствия, какова роль конкуренции в отношениях между ЕС и ЕАЭС, какова роль подъема Китая, где обозначаются сферы конвергенции, каковы сферы сотрудничества и предпосылки его дальнейшего расширения.
Для решения поставленных задач в рамках проекта планируется проведение семинаров и международных летних школ, совместных исследований, семинаров с использованием инновационных дидактических методов, создание интерактивного обучающего сайта, организация круглых столов и дискуссий, совместных публичных мероприятий с целью представления результатов проекта и привлечения более широкой аудитории.
Отметим, что EUCON является первым проектом в рамках ключевого направления деятельности «Jean Monnet Network», осуществляемым в АГЭУ. В проекте принимают участие к.э.н., ассистенты кафедры международных экономических отношений АГЭУ Альберт Айрапетян и Сусанна Агаджанян.
В АГЭУ проект будет реализован на базе кафедры международных экономических отношений в сотрудничестве с отделом международных связей.