«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 7-11-ը Պուլայի Յուրայ Դոբրիլայի համալսարանում (Խորվաթիա) է եղել ՀՊՏՀ դասախոս, տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ Արսեն Պետրոսյանը: Մագիստրոսական ու բակալավրական միջազգային խմբերում նա դասախոսել է «Դրամավարկային քաղաքականության փոխանցումային մեխանիզմի առանձնահատկությունը» թեմայով: Մեզ հետ զրույցում Արսեն Պետրոսյանն ասաց, որ նշված դասընթացում օտարերկրացի ուսանողների ուշադրությանն է ներկայացրել փողի ագրեգատների և գնաճի նպատակադրման ռազմավարությունները, փոխանցումային տոկոսադրույքի և ֆինանսական աքսելերատորի ուղիների վերաբերյալ հարցերը: Ուսանողները հետաքրքրվել են ՀՀ բանկային համակարգի, ՀՀ ԿԲ վերահսկողական գործառույթի մասին, կատարվել է Հայաստանի և Խորվաթիայի կենտրոնական բանկերի քաղաքականությունների համեմատական վերլուծություն:
Այցի արդյունքում նոր համագործակցություն է հաստատվել. Արսեն Պետրոսյանը առանձին հանդիպում է ունեցել Յուրայ Դոբրիլայի համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Դին Սինկովիչի հետ և քննարկել երկու բուհերի գիտական ամսագրերում հոդվածներ տպագրելու հարցը: Այսպիսով, մեր դասախոսն արդեն խորվաթական բուհի գիտական ամսագրում տպագրության է ներկայացրել իր հոդվածը, որն արծարծում է ՀՀ տնտեսության կառուցվածքային արդիականացման հարցերը, մասնավորապես գիտատար ճյուղերի զարգացման հեռանկարները: Ակնկալվում է նաև գործընկեր բուհի գիտնականների հոդվածները տպագրել «Բանբեր ՀՊՏՀ» ամսագրում:
Նշենք, որ ՀՊՏՀ-ում «Էրազմուս+» ծրագիրը համակարգում է ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժինը: Մանրամասները՝ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի Միջազգային ծրագրեր խորագրում:

7-11 октября Арсен Петросян, преподаватель АГЭУ, доцент кафедры теории экономики, посетил Университет Юрая Добрила в Пуле, Хорватия. Он прочитал лекцию на тему «Особенности механизма передачи денежно-кредитной политики» для международных групп магистров и бакалавров.
Арсен Петросян отметил, что он привлек внимание иностранных студентов к стратегиям денежных агрегаторов и таргетирования инфляции, скорости перевода и финансового ускорения. Студенты интересовались банковской системой Республики Армения, надзорной функцией Центрального банка Армении, был проведен сравнительный анализ политики центральных банков Армении и Хорватии.
В результате визита было налажено новое сотрудничество: Арсен Петросян встретился с заместителем декана экономического факультета Пульского университета им. Юрая Добрила, Деном Синковичем, и они обсудили вопрос публикации статей в научных журналах обоих университетов. Таким образом, наш лектор уже представил статью для публикации в журнале Хорватского университета, в которой рассматриваются вопросы структурной модернизации экономики Армении, в частности, перспективы развития отраслей науки. Также ожидается, что статьи ученых университета-партнера будут опубликованы в «Вестнике АГЭУ».
Отметим, что отдел международных связей департамента внешних связей АГЭУ координирует программу «Эразмус +» в АГЭУ. Дополнительную информацию смотрите в разделе «Международные программы» официального сайта АГЭУ.