Դիտումների քանակ՝ 2382
ՀՊՏՀ, ԵՊՀ, ՀՊՄՀ, ՀԱՊՀ, ԵՊԲՀ, ԵՊԼՀ...մեկ տասնյակից ավելի հայաստանյան բուհերի դասախոսական թիմեր հունվարի 29-ից փետրվարի 14-ը մրցեցին 6 մարզաձևերի առաջնություններում: Պատմություն դարձավ ՀՊՏՀ-ի և Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի կազմակերպած ևս մեկ «Դասախոսական գավաթ» միջբուհական խաղ, որն այս տարի նվիրված էր ՀՊՏՀ 45-ամյակին:
Մեր մարզադահլիճում այսօր հանդիսավորությամբ մրցանակներ ստացան խաղերում թիմային և անհատական պայքարում 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները: Մրցանակաբաշխությանը ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը, Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Դավիթ Խիթարյանը, ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչ Հովհաննես Գաբրիելյանը, ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, բուհերի ներկայացուցիչներ ու հյուրեր:
Ներկաներին ողջունեց Հովհաննես Գաբրիելյանը՝ նշելով, որ 3 շաբաթ շարունակ հայաստանյան բուհերի մարզասեր դասախոսներն ու աշխատակիցները առողջ մրցապայքար մղեցին՝ միաժամանակ բարձրացնելով իրենց ֆիզիկական պատրաստվածությունը: Նա հավելեց՝ այս տարի «Դասախոսական գավաթը» նվիրված էր ՀՊՏՀ հիմնադրման 45-ամյակին:
Մրցանակները հանձնեցին 2 բուհերի ղեկավարները՝ Դիանա Գալոյանն ու Դավիթ Խիթարյանը:
Ըստ առաջնությունների՝ ներկայացնենք 1-3-րդ տեղերի մրցանակակիրներին.
հրաձգություն (թիմային)՝ ԵՊՀ, ՀԱՊՀ (Պոլիտեխնիկ), ՀՊՄՀ (Մանկավարժական)
սեղանի թենիս՝ ՀԱՊՀ (Պոլիտեխնիկ), ԵՊԼՀ, ԵՊՀ,
շախմատ՝ ԵՊՀ, ՀԱԱՀ (Ագրարային), ՖԿՍՊԻ (Ֆիզկուլտ.)
վոլեյբոլ՝ ՀԱՊՀ (Պոլիտեխնիկ), ԵՊՀ, ՀՊՏՀ
պարանի ձգում՝ ՖԿՍՊԻ (Ֆիզկուլտ.), ՀԱՊՀ (Պոլիտեխնիկ), ՀՊՏՀ
Ուժային եռամարտի առաջնությունն անցկացվեց 4 քաշային կարգով, մրցանակակիրները 12-ն են: Այստեղ անհատական մրցապայքարում ՀՊՏՀ-ն ունեցավ 2 նվաճում՝ 110 կգ քաշային կարգում 1-ին տեղը զբաղեցրեց Հովհաննես Գաբրիելյանը, 110+ քաշային կարգում՝ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի դասախոս Արման Գուլյանը:
ՀՊՏՀ-ն ևս մեկ հաջողություն արձանագրեց անհատական պայքարում. հրաձգության աղջիկների առաջնությունում մեր բուհի լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի լրագրող Նանե Ավանեսյանը զբաղեցրեց 3-րդ տեղը:

АГЭУ, ЕГУ, АГПУ, НПУА, ЕГМУ, ЕГЛУ ... Команды более десятка армянских высших учебных заведений соревновались в 6 чемпионатах с 29 января по 14 февраля. Стала историей еще одна межуниверситетская игра «Преподавательский кубок» , организованная АГЭУ и Федерации студенческого спорта Армении , которая в этом году была посвящена 45-летию АГЭУ.
Участники, занявшие 1-3 места в командных и индивидуальных играх, сегодня получили награды в нашем спортивном зале. На церемонии награждения присутствовали и.о. ректора АГЭУ Диана Галоян, ректор Государственного института физической культуры и спорта Армении Давид Хитарян, заведующий кафедрой физического воспитания, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны Ованнес Габриелян, преподаватели кафедры.
Участников приветствовал Ованнес Габриелян, отметив, что в течение трех недель преподаватели и сотрудники армянских высших учебных заведений провели состязания, улучшая свою физическую форму. Он добавил, что в этом году Преподавательский кубок был посвящен 45-летию основания АГЭУ.
Награды были вручены руководителями двух вузов - Дианой Галоян и Давидом Хитаряном.
Победители были награждены дипломами, медалями и подарками, обладатели первых призов также кубком. Поздравляем организаторов Преподавательского кубка и всех участников. Серия фотографий доступна здесь.