Դիտումների քանակ՝ 1873
«Էրազմուս+»-ի Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում (ՐԻՖԱՅՆ) ծրագրի շրջանակում ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ Արմինե Սչանյանը, ասիստենտներ Սրբուհի Իսրայելյանը, Մարե Խաչատրյանը և վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Արմեն Քթոյանը ապրիլի 1-12-ը վերապատրաստվել են Ամստերդամի կիրառական գիտությունների համալսարանում:
Նշենք, որ 2019-2020 ուսումնական տարում նախատեսվում է ՀՊՏՀ-ում ներդնել «Կորպորատիվ ֆինանսներ» մագիստրոսական ծրագիրը, որի մշակման համար էլ մեր դասախոսները պարբերաբար վերապատրաստվում են արտերկրում:
Մեզ հետ զրույցում Արմինե Սչանյանն ասաց, որ երկու շաբաթ տևած հանդիպումների ընթացքում Հայաստանի և Մոլդովայի դասախոսները լսել են Ամստերդամի, Ֆրանսիայի, Սլովակիայի, Ավստրիայի համալսարանների փորձագետներին, որոնց զեկուցումներում արծարծվել են կորպորատիվ ֆինանսներին, ֆինանսական ռիսկերի վերլուծությանը, կորպորատիվ կառավարմանն, վարքագծային ֆինանսներին, թվային տնտեսությանը, ԵՄ ֆինանսական շուկաներին և ինստիտուտներին, կրթության որակի ապահովման գործընթացներին, ինչպես նաև մանկավարժական նորագույն մեթոդների կիրառմանն առնչվող հարցեր: Քննարկվող հարցերի շուրջ ունկնդիրները հայտնել են իրենց կարծիքները, կատարել թիմային աշխատանքներ:
Արմեն Քթոյանը մեզ հետ զրույցում նշեց՝ վերապատրաստումն արդյունավետ քննարկում էր թե' ուսումնական նյութի բովանդակության, թե' դասավանդման հետ կապված հարցերի շուրջ: Ամբիոնի վարիչի խոսքով՝ այցը նաև օգտակար էր օտարերկրյա համալսարանների համապատասխան փորձի ուսումնասիրության, փորձագետներից խորհրդատվություն ստանալու առումով:
Հիշեցնենք՝ ՐԻՖԱՅՆ-ը եռամյա նախագիծ է, որի գործողությունները նախատեսված են 2017 թ. հոկտեմբերից մինչև 2020 թ. հոկտեմբերը: Նախագծի նպատակների, վերջնարդյունքների, գործընկերների, ինչպես նաև նախագծում ՀՊՏՀ դերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է բուհի պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր»  բաժնում և նախագծի պաշտոնական կայքում:

В рамках программы реформ магистерских программ по финансам в Армении и Молдове (РИФАЙН) "Эразмус+", доцент кафедры финансов АГЭУ Армине Счанян, ассистенты Србуи Исраелян, Маре Хачатрян и заведующий кафедры статистики, доцент Армен Ктоян с 1-12-ое апреля прошли переподготовку в Амстердамском университете прикладных наук.
Отметим, что в 2019-2020 учебном году предполагается внедрить в АГЭУ магистерскую программу "Корпоративные финансы", для разработки которой наши преподаватели периодически проходят переподготовку зарубежом.
В беседе с нами Армине Счанян сказала, что во время двухнедельных встреч преподаватели из Армении и Молдовы прослушали экспертов из университетов Амстердама, Франции, Словакии, Австрии, в докладах которых были отражены вопросы корпоративных финансов, анализа финансовых рисков, корпоративного управления, цифровой экономики, финансовых рынков и институтов ЕС, процессам обеспечения качества образования, также вопросов, касающихся применения новейших методов педагогики. Об обсуждаемых вопросах, слушатели выразили свои мнения, провели командную работу.
Армен Ктоян в беседе с нами отметил, что переподготовка стала эффективной дискуссией, как о содержании учебного материала, так и о вопросах преподавания. По словам заведующего кафедры, поездка была полезной для обмена опытом с зарубежными университетами, для получения консультативной информации от них.
Напомним, что проект РИФАЙН является трехлетним проектом, действия которого предусмотрены с октября 2017 до октября 2020 года.
Цели проекта, результаты, партнеры, а также подробнее о роли АГЭУ в проекте и другая информация доступна на официальном сайте АГЭУ в разделе "Международные программы" и на официальном сайте проекта. Проект координирует отдел внешних связей АГЭУ.