ՀՊՏՀ դասախոսները վերապատրաստվել են Հունգարիայում
Աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Լուսինե Կարապետյանը և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Սուսաննա Աղաջանյանը մայիսի 6-10-ը եղել են Հունգարիայում և մասնակցել Միշկոլցի համալսարանում տեղի ունեցած Կենտրոնական Եվրոպայի և Հարավային Կովկասի կրթական ֆորումին: Միջոցառումը կազմակերպվել է «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում, կրել է «Համագործակցություն, զարգացում, փոխանակում բարձրագույն կրթության ոլորտում. ակադեմիական փորձառություններ և ձեռքբերումներ զարգացող Եվրոպայից» խորագիրը: Մասնակցել են Հայաստանի, Վրաստանի, Սլովակիայի, Լեհաստանի 6 համալսարանների գիտնականներ:
Լուսինե Կարապետյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց, որ ֆորումում քննարկվել են բուհական ոլորտում միջպետական համագործակցության խթանման և փոխանակման ծրագրերը, ինչպես նաև համալսարանների պատվիրակները ներկայացրել են միջազգայնացման գործընթացում իրենց կարևոր ձեռքբերումները: Հաջորդիվ, մասնակիցները Ted talk մեթոդով դասախոսություններ են կարդացել Միշկոլցի համալսարանի միջազգային ուսանողական խմբերում: Լուսինե Կարապետյանը և Սուսաննա Աղաջանյանը, հանդես են եկել համապատասխանաբար «Սոցիալական պաշտպանության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» և «ՀՀ մրցունակության ապահովման հիմնախնդիրները» թեմաներով և ունկնդիր ասպիրանտներից ստացել են դրանցից բխող հարցերի շուրջ համատեղ հետազոտություններ կատարելու առաջարկներ:
Հավելենք, որ նշված հունգարական համալսարանում այս կիսամյակում սովորում են ՀՊՏՀ 2 ուսանող՝ ֆինանսական ֆակուլտետից Մերի Նիկոլյանը (մագիստրանտ) և Աննա Աբազյանը:

Доцент кафедры экономики труда, к.э.н. Лусине Карапетян и ассистент кафедры международные экономические отношения, к.э.н. Сусанна Агаджанян с 6-10-ое мая посетили Венгрию и приняли участие в образовательном форуме Центральной Европы и Южного Кавказа, который состоялся в университете Мишкольца. Мероприятие организовано в рамках программы “Эразмус+” и носило название “Сотрудничество, развитие, обмен в сфере высшего образования: академический опыт и достижения из развивающейся Европы”. Принимали участие ученные из 6 университетов Армении, Грузии, Словакии, Польши.
Лусине Карапетян в беседе с отделом информации и связей с общественностью сказала, что в форуме были обсуждены программы поощрения межгосударственного сотрудничества и обменные программы, а также представители университета представили свои важные достижения в процессе интернационализации. После чего, преподаватели провели лекцию по методу Ted talk в международных студенческих группах университета Мишкольца. Лусине Карапетян и Сусанна Агаджанян выступили на темы “Основные задачи социальной защиты в РА” и “Основные задачи обеспечения конкурентоспособности РА” и получили от присутствующих аспирантов предложения совместного выполнения исследований.
Добавим, что в этом семестре в указанном венгерском университете проходят обучение 2 студента АГЭУ: Мери Николян из финансового факультета (магистрант) и Анна Абазян.