ՀՊՏՀ դասախոսները մասնակցել են քաղաքացիական կրթության վերաբերյալ վերապատրաստման դասընթացի
ՀՊՏՀ իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտներ՝ քաղաքական գիտությունների դոկտոր, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Սիրակ Հովհաննիսյանը և պատմական գիտությունների թեկնածու Հակոբ Մանուչարյանը ս.թ. փետրվարի 21-22-ը մասնակցել են Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի (IFES) կողմից կազմակերպված «Ներգրավված քաղաքացի. համալսարանական դասընթաց» դասախոսների վերապատրաստման առաջին փուլին, որն իրականացվում է «Ընտրական գործընթացների և քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում Հայաստանում» (SEPPA) ծրագրի շրջանակներում: Միջոցառման աջակիցն է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID):
Վերապատրաստումը միտված էր ուսուցանման ինտերակտիվ նոր մեթոդների վերաբերյալ դասախոսների գիտելիքների ընդլայնմանը, ինչպես նաև ժողովրդավարության պայմաններում ներգրավված և իրազեկ քաղաքացիներ պատրաստելու համար անհրաժեշտ հմտությունների կատարելագործմանը:
Վերջնարդյունքում նախատեսվում է Հայաստանի 5 բուհերում ներդնել քաղաքացիական կրթության վերաբերյալ «Ներգրավված քաղաքացի» կրթական դասընթացը: Այս մասին մեր նախորդ հրապարակմանը կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

Доценты кафедры правоведения и политологии АГЭУ, доктор политических наук, старший эксперт исследовательского центра “АМБЕРД” Вардан Атоян, кандидат политических наук Сирак Ованнисян и кандидат исторических наук Акоп Манучарян 21-22 февраля приняли участие в первом этапе переподготовок преподавателей ”Привлеченный гражданин: университетский курс”, организованный Международным фондом избирательных систем (IFES), осуществляемый в рамках проекта «Укрепление избирательных процессов и политической ответственности в Армении» (SEPPA). Мероприятие поддерживается Агентством США по международному развитию (USAID).
Тренинг был направлен на расширение знаний преподавателей о новых интерактивных методах обучения, а также на улучшение навыков, необходимых для обучения и вовлечения граждан в демократическую среду.
В результате планируется ввести университетский курс «Привлеченный гражданин» в 5 вузах Армении. Смотрите предыдущую публикацию.