Դիտումների քանակ՝ 1693
«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում» (ՐԻՖԱՅՆ) նախագծի շրջանակներում 2020թ. հունվար-փետրվար ամիսներին եվրոպական մի շարք համալսարաններում կազմակերպվել են վերապատրաստումներ, որոնց ՀՊՏՀ-ից մասնակցել են մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը (Ավստրիա, Վիեննա), վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Քթոյանը (Սլովակիա, Կոշիցե), ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ., Արմինե Սչանյանը (Ֆրանսիա, Նիցցա), նույն ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ., Վանինե Երանոսյանը (Նիդեռլանդներ, Ամստերդամ):
Ինչպես հայտնում են ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնից, «Կորպորատիվ ֆինանսներ» մագիստրոսական ծրագրի բարեփոխմանն ուղղված վերապատրաստումների ընթացքում դասախոսները վերամշակել են իրենց առարկաների ուսումնական պլանները և գրականության ցանկը՝ համագործակցելով եվրոպական համալսարանների համապատասխան ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ: Համատեղ ջանքերի արդյունքում կազմվել են արդիականացված և միջազգային նորագույն զարգացումներին համահունչ ուսումնական պլաններ, որոնք կնպաստեն ուսանողների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ու աշխատաշուկայի պահանջների լիովին բավարարմանը:
Վերապատրաստումների շրջանակներում քննարկվել են մասնագիտական մի շարք հարցեր, ինչպես նաև հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները:
Հիշեցնենք, որ ՐԻՖԱՅՆ-ը ՀՊՏՀ-ում համակարգում է միջազգային կապերի բաժինը: Այն եռամյա նախագիծ է, որի գործողությունները նախատեսված են 2017թ. հոկտեմբերից մինչև 2020թ. հոկտեմբերը: Նախագծի նպատակների, վերջնարդյունքների, գործընկերների, ինչպես նաև նախագծում ՀՊՏՀ դերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն հասանելի է մեր համալսարանի պաշտոնական կայքի (asue.am) «Միջազգային ծրագրեր» բաժնում, որին կարող եք ծանոթանալ այստեղ,  և նախագծի պաշտոնական կայքում:

В январе-феврале 2020 года в ряде университетов были организованы тренинги в рамках проекта «Реформирование магистерских программ в области финансов в Армении и Молдове» “Эразмус+”. в которой приняли участие Карен Григорян, заведующий кафедрой макроэкономики, кандидат экономических наук, доцент (Австрия, Вена), Армен Ктоян, заведующий кафедрой статистики, кандидат экономических наук, доцент (Словакия, Кошице), Армине Счанян доцент кафедры финансов, кандидат экономических наук (Франция, Ницца), Ванине Ераносян, доцент кафедры, кандидат экономических наук (Нидерланды, Амстердам).
Отдел международных связей АГЭУ сообщает, что в ходе тренингов по реформе магистерской программы «Корпоративные финансы» преподаватели переработали свои предметные программы и список литературы, сотрудничая с лучшими специалистами соответствующих европейских университетов. В результате совместных усилий были разработаны модернизированные и обновленные учебные планы в соответствии с последними международными разработками, которые будут способствовать развитию профессионального потенциала студентов и полному удовлетворению потребностей рынка труда.
В рамках тренингов был обсужден ряд профессиональных вопросов, а также возможные пути дальнейшего сотрудничества. Напомним, что программа REFINE координируется отделом международных связей АГЭУ. Это трехлетний проект, который действует с октября 2017 года по октябрь 2020 года. Более подробная информация о проекте доступна в разделе «Международные программы» (asue.am). Смотрите официальный сайт проекта.