ՀՊՏՀ-ականները հաջողություններ են գրանցել ուսանողական մարզական 23-րդ խաղերում
Հանրապետական 23-րդ ուսանողական մարզական խաղերի շրջանակում ապրիլի 14-ին տեղի ունեցավ 3X3 բասկետբոլի միջբուհական առաջնությունը: 8 բուհերի շարքում ՀՊՏՀ աղջիկների բասկետբոլի հավաքականը գրավեց 2-րդ հորիզոնականը՝ կիսաեզրափակչում հաղթելով ԵՊՀ-ի թիմին: Տղաների պայքարում առաջատար դարձավ ԵՊՀ թիմը, աղջիկների պայքարում՝ ՀՖԿՍՊԻ թիմը։
Մինչ այդ՝ ապրիլի 5-ին և 8-ին, կայացել էին սեղանի թենիսի աղջիկների և տղաների առաջնությունները։ Դիտարժան մրցապայքարից հետո թիմային խաղերում ՀՊՏՀ աղջիկների հավաքականը գրավել էր 2-րդ հորիզոնականը՝ եզրափակչում զիջելով ՀՖԿՍՊԻ-ին։
Անհատական պայքարում գրանցված արդյունքներով աղջիկներից հաղթող է ճանաչվել ՀՖԿՍՊԻ ներկայացուցիչը։ ՀՊՏՀ ուսանողուհի Յանա Պետրոսյանը գրավել է 3-րդ պատվավոր հորիզոնականը։ Տղաների պայքարում մրցանակային 3-րդ տեղ է զբաղեցրել ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի ուսանող Նորիկ Ղազարյանը։
Բոլոր հաղթողներն ու մրցանակակիրները պարգևատրվել են պատվոգրերով ու հուշանվերներով։
ՀՊՏՀ ֆուտզալի ուսանողական հավաքականը հաջող խաղ է ցուցադրել ապրիլի 14-ին մեկնարկած և մարզական խաղերի ծրագրում ընդգրկված «Ֆուտզալի համալսարանական լիգա» մրցաշարի ընթացքում, որին մասնակցում էին 9 բուհական թիմեր: Գեղեցիկ ու լարված խաղի արդյունքում ՀՊՏՀ հավաքականը 1-ին մրցափուլում 5։0 հաշվով հաղթել է Ֆրանսիական համալսարանի թիմին։ Լիգան կանցկացվի 2 փուլով և կավարտվի նոյեմբերին:
Նշենք, որ ուսանողական մարզական խաղերին մասնակցում են հանրապետության 25 բուհերի ավելի քան 2000 ուսանող մարզիկներ։ Խաղերի շրջանակներում կանցկացվեն 18 մարզաձևերի 17 առաջնություններ և մեկ լիգա (ֆուտզալ)։

Студенты АГЭУ успешно выступили на 23-их Студенческих спортивных играх
В рамках 23-их Республиканских студенческих спортивных игр 14 апреля состоялся межвузовский чемпионат по баскетболу 3X3. Среди 8 вузовских команд женская сборная АГЭУ по баскетболу заняла 2-ое место, одержав победу в полуфинале над командой ЕГУ. Первое место среди мужских команд занял ЕГУ, а среди женских – АГИФКС.
5-8 апреля были проведены соревнования по настольному теннису, где женская сборная АГЭУ в командной борьбе заняла 2-ое место, проиграв в финале АГИФКС.
В индивидуальной борьбе победителем среди женщин стала представительница АГИФКС, а студентка АГЭУ Яна Петросян заняла почетное 3-ье место. Среди мужчин бронзу завоевал студент филиала АГЭУ в г. Гюмри Норик Казарян.
Все победители награждены дипломами и памятными подарками.
Спортсмены АГЭУ хорошо проявили себя в чемпионате “Университетская лига по футзалу”, в котором принимали участие команды 9 вузов. В результате красивой и напряженной игры сборная АГЭУ со счетом 5:0 одержала победу над командой Французского университета. Игры Лиги будут проведены в два этапа и завершатся в ноябре.
Отметим, что в Студенческих спортивных играх принимают участие более 2000 студентов из 25 вузов РА. В рамках Игр будет проведено 17 чемпионатов по 18 видам спорта и одна лига (футзал).