ՀՊՏՀ-ն կազմակերպում է կարճաժամկետ վճարովի դասընթացներ. մեկնարկը տրված է
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը նախաձեռնել է կարճաժամկետ վճարովի դասընթացներ՝ տարբեր ոլորտներով և թեմաներով հետաքրքրվողների համար: Այդ դասընթացներն ուղղված են լայն հանրությանը, կարող են դիմել ոչ միայն ՀՊՏՀ աշխատակիցները, ուսանողները և շրջանավարտները, այլև բոլոր ցանկացողները:
ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը, մեր խնդրանքով անդրադառնալով նախաձեռնությանը, նշեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանն իր զարգացման նոր շրջանում հատուկ կարևորում է կարճաժամկետ վճարովի դասընթացների կազմակերպումը: «Միջազգային պրակտիկայում շարունակական կրթությունը, կարճաժամկետ դասընթացների կազմակերպումը որակյալ կրթության նախադրյալ են, քանի որ այսօր գիտությունը, տեխնոլոգիաները այնքան արագ են զարգանում, որ թվում է՝ եթե վերջին մի քանի տարիներին որևէ կրթություն չես ստացել կամ չես թարմացրել ոլորտային գիտելիքներդ, ապա աշխատաշուկայում կարող ես մրցունակ լինելու խնդիր ունենալ: Մյուս կողմից, համաշխարհային առաջատար բուհերում կարճաժամկետ դասընթացները նաև եկամտի աղբյուր են, ինչը թույլ է տալիս բուհերին դիվերսիֆիկացնելու եկամուտները: Սա է պատճառը, որ մենք զարկ ենք տվել այս նախաձեռնությանը»,- լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց բուհի ղեկավարը:
Դիանա Գալոյանը մանրամասնեց, որ դասընթացները նախաձեռնելուց առաջ թե՛ ուսանողների, թե՛ աշխատակիցների շրջանում կատարվել է պահանջարկի գնահատում, ապա հավելեց, որ դասընթացները վարելու են տարբեր ոլորտների առաջատար մասնագետներ: «Դասընթացներին հնարավորինս շատ մասնակիցներ ներգրավելու համար համագործակցում ենք նաև մասնավոր և պետական հատվածների հետ»,- ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատարը:
Նախաձեռնությունն արդեն գործողության մեջ է, ՀՊՏՀ շարունակական կրթության և վերապատրաստումների բաժինը հայտարարել է առաջին դասընթացի մասին: Հոկտեմբերի 22-ին կմեկնարկի «Աշխատակազմի կառավարման հարցերով զբաղվող մասնագետների վերապատրաստում» թեմայով դասընթացը, որը կվարի աշխատանքային օրենսդրության մասնագետ, տնտեսագիտության թեկնածու, իրավագետ Թադևոս Ավետիսյանը: 24 հանդիպումից բաղկացած դասընթացը նախատեսված է անձնակազմի կառավարման մասնագետների, հաշվապահների, իրավաբանների համար:
Մանրամասներին և դիմելու կարգին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:
Հիշեցնենք նաև, որ սեպտեմբերի 24-ին ՀՊՏՀ ռեկտորատը որոշեց կարճաժամկետ վճարովի դասընթացների մասնակից ՀՊՏՀ աշխատակիցների և ուսանողների համար սահմանել 30, իսկ շրջանավարտների համար՝ 10 տոկոս զեղչ:

Армянский государственный экономический университет запускает краткосрочные платные курсы для тех, кто интересуется различными областями и темами, которые открыты как для сотрудников АГЭУ, студентов, так и для всех заинтересованных лиц.
Исполняющая обязанности ректора АГЭУ Диана Галоян, ссылаясь на данную инициативу, отметила, что Экономический университет придает особое значение организации краткосрочных платных курсов в новую эру развития.
«В международной практике организация непрерывного образования, краткосрочные курсы является основой для качественного образования, потому что сегодня наука и техника развиваются так быстро, что кажется, что если вы не получили никакого образования в последние несколько лет или обновили ваши отраслевые знания, то у вас может возникнуть проблема конкурентоспособности на рынке труда. С другой стороны, краткосрочные курсы в ведущих мировых университетах также являются источником дохода, что позволяет университетам диверсифицировать свой доход. Вот почему мы выступили с этой инициативой»- oб этом сообщилa руководитель университета отделу информации и связей с общественностью АГЭУ.
Диана Галоян сообщила, что до начала курсов была проведены опросы как среди студентов, так и среди сотрудников, а затем добавила, что курсы будут проводиться ведущими специалистами в различных областях. «Мы также сотрудничаем с частным и государственным секторами, чтобы привлечь как можно больше участников»-рассказала исполняющая обязанности ректора АГЭУ.
Начало уже дано: Отдел непрерывного образования и переподготовок объявил о начале первого курса. 22 октября стартует «Учебный курс для специалистов по управлению персоналом», который проведет специалист по трудовому законодательству, кандидат экономических наук, правовед Тадевос Аветисян.
П.с. Напомним, что ректорат АГЭУ 24-го сентября решил установить 30% скидку для сотрудников и студентов АГЭУ и 10% скидку для выпускников, посещающих краткосрочные платные курсы.