Սեպտեմբերի 18-21-ը Բելառուսի պետական համալսարանում (Մինսկ) կայացել է ԵՄ «Էրազմուս+»-ի (կարողությունների զարգացմանը միտված գործընկերային ծրագրեր (ՀԳ2)) eDrone ծրագրի հերթական աշխատաժողովը, որին մասնակցել են ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները` մարքեթինգի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, դոցենտ Վադիմ Գրիգորյանը, նույն ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը և տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի ասիստենտ Արգամ Արտաշյանը:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հաղորդեց Լիլիթ Դադայանը, ծրագրի գործընկեր բուհերի ներկայացուցիչները զեկուցումներ են լսել Բելառուսում անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև ծանոթացել դրոնների կիրառման միջազգային առաջավոր փորձին, ապա քննարկել այն իրենց երկրներում տեղայնացնելու հնարավորությունները: Աշխատաժողովի առանցքային թեմաներից են եղել նաև դրոնների կիրառման ոլորտների ընդլայնման, ռիսկերի հաշվարկման հարցերը: Մասնակից երկրների պատվիրակությունները ներկայացրել են ծրագրի շրջանակում իրենց ընթացիկ աշխատանքի արդյունքը:
Նշենք, որ փետրվարին Երևանում նախատեսվում է ծրագրի արդյունքների տարածմանն ուղղված աշխատաժողով, որին կմասնակցեն բոլոր անդամ երկրների ներկայացուցիչները:

18-21 сентября в Государственном университете Беларуси (Минск) состоялся семинар eDrone ЕС Erasmus + (Программы партнерства по наращиванию потенциала).Представители АГЭУ и.о заведующего кафедрой маркетинга Вадим Григорян, доцент той же кафедры Лилит Дадаян, и Аргам Арташян, ассистент, кафедра экономической информатики и информационных систем посетили данное мероприятие.
Как рассказала Лилит Дадаян отделу информации и связей с общественностью, представители университетов-партнеров прослушали доклады об использовании БПЛА в Беларуси, а также узнали о международном опыте применения беспилотных летательных аппаратов, а затем обсудили возможности их локализации в своих странах. Расширение областей применения закона и расчет рисков также были ключевыми темами семинара. Делегации стран-участниц представили результаты своей текущей работы в рамках программы.
Следует отметить, что в феврале в Ереване планируется проведение семинара по распространению результатов проекта с участием представителей всех стран-членов.