ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները HEIFYE ծրագրի շրջանակներում Բաթումիում մասնակցել են միջոցառումների
ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնից տեղեկացնում են, որ սեպտեմբերի 10-12ը սույն ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Դիանա Գալոյանը և մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան, տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը Բաթումի քաղաքում (Վրաստան) մասնակցել են «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ երիտասարդների ձեռներցության համար» (HEIFYE) «Էրազմուս+» ծրագրի «Երիտասարդների ձեռներեցության խնդիրները և հեռանկարները Հայաստանում ու Վրաստանում» խորագրով հերթական աշխատաժողովին: Աշխատաժողովի ընթացքում Դիանա Գալոյանը հանդես է եկել «Երիտասարդների ձեռներեցության արդի վիճակը ՀՀ-ում» թեմայով զեկուցմամբ: Քննարկվել են նաև HEIFYE ծրագրի 6 գործընկեր երկրներում երիտասարդների շրջանակներում՝ ձեռներեցության զարգացման խոչընդոտների բացահայտման նպատակով անցկացված հարցման վերջնական արդյունքները:
Ծրագրի շրջանակներում Շոթա Ռուսթավելիի անվան Բաթումիի պետական համալսարանում սեպտեմբերի 13-14-ին անցկացվել է նաև գիտաժողով «Երիտասարդների ձեռներցությունը Արևելյան գործընկերության երկրներում. ձևավորման փորձ և զարգացման հեռանկարներ» խորագրով: Գիտաժողովի ընթացքում Դիանա Գալոյանը և Թաթուլ Մկրտչյանը ներկայացրել են զեկուցումներ «Հայաստանի և Վրաստանի բիզնես միջավայրերի համեմատական վերլուծություն» և «Երիտասարդների ձեռներեցության զարգացման նախադրյալները և հեռանկարները ՀՀ-ում» թեմաներով:
Հավելենք նաև, որ Շոթա Ռուսթավելիի անվան Բաթումիի պետական համալսարանում ՀՊՏՀ գիտնականները մասնակցել են որակավորման բարձրացման դասընթացի՝ «Ձեռնարկատիրական կրթությունը համալսարաններում» (Entrepreneurship Education at the Universities) խորագրով և ստացել վկայականներ:
Հիշեցնենք, որ HEIFYE ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ն հանձնառու է «Եվրոպական ինտեգրման գործընկեր երկրներում բիզնեսի վարման առանձնահատկությունները» խորագրով ուսումնական ձեռնարկի մշակման համար, որը սկսած 2019 թվականից պետք է ներդրվի ուսումնական գործընթացում:

Кафедра международных экономических отношений информирует, что с 10-го по 12е сентября заведующая указанной кафедрой, доктор экономических наук, профессор Диана Галоян и декан факультета маркетинга и организации бизнеса, доктор экономических наук Татул Мкртчян (Грузия) в рамках реализации проекта «Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства» по программе Erasmus+ (HEIFYE), приняли участие в очередном семинаре под названием «Проблемы и перспективы молодежного предпринимательства в Армении и Грузии», прошедшем в городе Батуми. В ходе семинара Диана Галоян выступила с докладом на тему: “Состояние молодежного предпринимательства в РА”. Были обсуждены также окончательные результаты опроса, проведенного с целью выявления препятствий для развития молодежного предпринимательства в 6 странах-партнерах.
В рамках программы в Батумском государственном университете имени Шота Руставели 13-го по 14-е сентября проводилась научная конференция под названием “ Молодежное предпринимательство в странах Восточного партнерства: опыт формирования и перспективы развития ”. В ходе конференции Диана Галоян и Татул Мкртчян представили доклады по темам: “Сравнительный анализ бизнес-среды в Армении и Грузии” и “Предпосылки и перспективы развития молодежного предпринимательства в РА”.
Добавим также, что ученые АГЭУ в Батумском государственном университете имени Шота Руставели приняли участие в курсе по повышению квалификации “Предпринимательское образование в университетах”(Entrepreneurship Education at the Universities) и получили сертификаты.
Напомним, что АГЭУ в рамках программы HEIFYE АГЭУ ответственен за подготовку учебного пособия “ Особенности ведения бизнеса в странах-партнерах европейской интеграции”, которое с 2019 г. должно быть внедрено в учебном процессе.