ՀՊՏՀ գիտնականը այցելել է Հասելթի համալսարան
Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում սեպտեմբերի 10-14-ը Հասելթի համալսարանում (ք. Հասելթ, Բելգիա) է գտնվել ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը՝ Իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը: Այցի ընթացքում ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը հանդիպումներ և աշխատանքային քննարկումներ է ունեցել Հասելթի համալսարանի Միջազգային համագործակցության և Հետազոտական գործունեության համակարգման գրասենյակների աշխատակիցների, Բիզնեսի տնտեսագիտության և Իրավագիտության ֆակուլտետների դեկանների, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և հետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչների հետ: Աշխատանքային քննարկումների ընթացքում Հասելթի համալսարանի ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց գործունեության և իրականացվող հետազոտությունների հիմնական ուղղությունները, տեղի է ունեցել փորձի փոխանակում, միաժամանակ՝ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ երկու բուհերի միջև հետագա համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ: Մասնավորապես քննարկվել են համատեղ հետազոտությունների իրականացման և ուսանողների ու դասախոսների շարժունակության մեծացման հետ կապված հարցերը:
Վարդան Աթոյանի խոսքով, աշխատանքային շաբաթը նշանակալի է եղել ձեռք բերված մի շարք փոխհամաձայնություններով, որոնք ՀՊՏՀ միջազգայնացման և հետագա զարգացման գործում կունենան իրենց դրական ազդեցությունը: Այցելության ընթացքում հանդիպում է եղել նաև ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Լիանա Շահբազյանի հետ, ով «Էրազմուս+» ծրագրի և երկու բուհերի համագործակցության շրջանակներում մեկ կիսամյակ ուսանելու է Հասելթի համալսարանում:

Количество просмотров: 915
В рамках программы «Эразмус+», финансируемой Европейским Союзом, представитель АГЭУ, доцент кафедры правоведения и политологии, заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра АМБЕРД при АГЭУ, доктор политических наук Вардан Атоян с 10-го по 14-е сентября посетил университет Хасселта (г. Хасселт, Белгия). В ходе визита представитель АГЭУ провел встречи и рабочие дискуссии с сотрудниками офисов Международной сотрудничества и Координации исследовательской деятельности, деканами факультетов Экономики бизнеса и Правоведения, представителями преподавательского состава и исследовательских институтов университета. В ходе рабочих дискуссиий представители университета Хасселта презентовали деятельность своего университета и основные векторы исследований, состоялся обмен опытом. В то же время, было достигнуты ряд договоренностей по расширению дальнейшего сотрудничества между двумя вузами. В частности, были обсуждены вопросы связанные с реализацией совместных исследований и повышением мобильности студентов и преподавателей.
По словам Вардана Атояна, рабочая неделя была значимой в контексте влияния ряда договоренностей на дальнейшую интернационализацию и развитие АГЭУ. В ходе посещения состоялась также встреча со студенткой 3-го курса факультета Менеджмента АГЭУ Лианой Шахбазян, которая в рамках программы «Эрамзус+» и сотрудничества между двумя вузами в течении одного семестра будет обучаться в университете Хасселта.