ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները Մոլդովայում մասնակցել են «Միներվա» ծրագրի կոնսորցիումի հանդիպմանը
Դեկտեմբերի 2-ին և 3-ին Մոլդովայի Տնտեսագիտական ուսումնասիրությունների ակադեմիայում անցկացվեց «Միներվա» («Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում») ծրագրի կոնսորցիումի անդամ գործընկերների հանդիպումը։ Միջոցառմանը ՀՊՏՀ-ից մասնակցեցին գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, ֆոնդահայթայթման բաժնի պետ և ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը, ինչպես նաև ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը։
Միջոցառման մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես եկան ծրագրի համակարգող, Մոլդովայի Տնտեսագիտական ուսումնասիրությունների ակադեմիայի միջազգային գծով պրոռեկտոր Օլեսյա Սիրբուն և նույն համալսարանի պրոֆեսոր, ծրագրի մենեջեր Ռոդիկա Կրուդուն։ Այնուհետև հանդիպման մասնակիցները ներկայացրին ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքներն ու ձեռքբերումները, ինչպես նաև առկա ինստիտուցիոնալ ու ազգային քաղաքականությունը բաց գիտության ոլորտում։
Միջոցառման ընթացքում ծրագրի շրջանակում ՀՊՏՀ-ի կատարած աշխատանքները և ձեռքբերված արդյունքները ներկայացրեց Ներսես Գևորգյանը։ Ընդգծելով բաց գիտության սկզբունքների կարևորությունն ու առավելությունը՝ նա վստահություն հայտնեց, որ ՀՊՏՀ-ն առաջիկայում ևս շարունակելու է հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացմանն ուղղված գործողություններ։
Մոլդովա այցի շրջանակում ՀՊՏՀ ներկայացուցիչներն ունեցան երկկողմ հանդիպումներ ծրագրի գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչների հետ՝ ուղղված հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։
Հիշեցնենք, որ «Միներվա»-ն համաֆինանսավորվում է Եվրամիության «Էրազմուս+» ծրագրով, որը համակարգում է Մոլդովայի Տնտեսագիտական ուսումնասիրությունների ակադեմիան։ Ծրագիրը միտված է հզորացնելու Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերի հետազոտության կառավարումը, գիտությունը դարձնելու առավել հասանելի ու մատչելի:

Представители АГЭУ приняли участие во встрече консорциума программы “Минерва”, состоявшейся в Молдове
2-3 декабря в Академии экономических исследований Молдовы состоялась встреча партнеров, входящих в консорциум программы “Минерва” (“Развитие навыков управления исследовательской работой и использование возможностей открытой науки в вузах Молдовы и Армении”). Со стороны АГЭУ во встрече приняли участие проректор по науке Татул Мкртчян, начальник отдела фандрайзинга Нерсес Геворгян, а также начальник отдела аспирантуры Евгения Базинян.
С приветственной речью выступили координатор программы, проректор по международным связам Академии экономических исследований Молдовы Олесия Сирбу и профессор указанного вуза, менеджер программы Родика Круду. Далее участники встречи представили проделанную в рамках программы работу и свои достижения, а также институциональную и национальную политику в области открытой науки.
Работу, проделанную в рамках программы, и достижения АГЭУ представил Нерсес Геворгян.
В ходе визита состоялись двусторонние встречи между представителями АГЭУ и партнерских вузов, направленные на дальнейшее развитие отношений и расширение международного сотрудничества.
Программа “Минерва” координируется Академией экономических исследований Молдовы и софинансируется программой “Эразмус+” ЕС. Цель программы – развитие потенциала вузов Молдовы и Армении по управлению исследованиями и популяризация науки.