Համագործակցություն ՏՏ ոլորտի հետ․ ՀՊՏՀ-ն և «Դիջիթեյն»-ը հուշագիր են ստորագրել
ՏՏ ոլորտի հայաստանյան առաջատար ընկերություններից մեկը՝ «Դիջիթեյն»-ը, անցած շաբաթ հյուրընկալել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, ինչպես նաև մի շարք այլ համալսարանների ներկայացուցիչներին։ «Դիջիթեյն» ընկերության տնօրեն Հարություն Վարդանյանը ներկայացրել է ընկերության առաքելությունը, հեռանկարները, քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր։
Այնուհետև ՀՊՏՀ-ի և «Դիջիթեյն» ընկերության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որը միտված է ուսանողների կրթության, մասնագիտացման ոլորտում և գործարար մակարդակում գործընկերության և համագործակցության դերի բարձրացմանը։
ՀՊՏՀ-ն և «Դիջիթեյնը», ըստ կնքված հուշագրի, կիրականացնեն համատեղ միջոցառումներ՝ ընկերությունում ՀՊՏՀ ուսանողների համար ստեղծելով ուսումնաարտադրական և գիտահետազոտական պրակտիկայի կազմակերպման հնարավորություն։ Համագործակցությունը նաև աջակցելու է երիտասարդ մասնագետներին՝ աշխատանքի որոնման հարցում, ինչպես նաև խթանելու է ուսանողների և ոլորտի առաջատար մասնագետների միջև պարբերական շփումները։ Նախատեսվում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներով դասախոսությունների, սեմինարների, կլոր սեղանների և այլ միջոցառումների իրականացում։
Հանդիպման ընթացքում ընկերության տնօրեն Հարություն Վարդանյանը կարևորել է մասնավոր հատվածի և բուհերի միջև կապերի ստեղծման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը։ Լուսինե Դանիելյանի հետ կառուցողական քննարկման ընթացքում որոշվել է ընդլայնել համագործակցությունը, ներդնել այլ ձևաչափեր ևս՝ միտված կրթական ծրագրերի կատարելագործմանն ու գործարար մակարդակում դրանց կիրառմանը։
Հյուրերը հնարավորություն են ունեցել նաև շրջելու ընկերության տարածքում, անձամբ ծանոթանալու կազմակերպության աշխատանքային միջավայրին և իրականացվող ծրագրերին։

Сотрудничество со сферой ИТ: АГЭУ и “Диджитейн” подписали меморандум
Компания “Диджитейн”, являющаяся одной из ведущих в сфере ИТ в Армении, на прошлой неделе приняла представителей АГЭУ и ряда других вузов РА. Директор компании “Диджитейн” Арутюн Варданян представил присутствующим миссию и перспективы развития компании. Далее были обсуждены проблемы, находящиеся в сфере взаимных интересов.
Между АГЭУ и компанией “Диджитейн” был подписан меморандум о сотрудничестве, направленный на развитие образования, а также повышение роли сотрудничества в профессиональной и деловой сферах.
В рамках сотрудничества АГЭУ и компания “Диджитейн” будут осуществлять совместные мероприятия, создав в Компании возможности прохождения учебно-производственной и научно-исследовательской практики для студентов АГЭУ. Также будет оказано содействие молодым специалистам в вопросах трудоустройства, будут организованы мероприятия, направленные на укрепление связей между студентами и ведущими специалистами в сфере ИТ. Планируется проведение лекций, семинаров, круглых столов и других мероприятий.
Во время встречи директор Компании Арутюн Варданян подчеркнул важность установления и укрепления связей между вузами и частным сектором. В ходе конструктивной беседы с Лусине Даниелян было принято решение о расширении рамок сотрудничества, внедрении новых форматов, направленных на улучшение образовательных программ и их применение в деловой сфере.
Для гостей была организована ознакомительная экскурсия, в ходе которой они прониклись рабочей атмосферой Компании и ознакомились с реализуемыми программами.