Ռուբեն Հայրապետյան. Դասախոսների ընտրության կարգը առաջին հերթին ռեկտորի անհարկի միջամտությունն է սահմանափակելու և կամայականություններն է բացառելու
ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի այսօր կայացած նիստում հաստատվեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դասախոսական կազմի ընտրության կանոնակարգը, որը սահմանում է մեր համալսարանում դասախոսական կազմի պաշտոնների տեղակալման չափանիշները, մրցութային հատուկ հանձնաժողովի աշխատանքը, ներկայացվող պահանջները:
ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանը, անդրադառնալով «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի դասախոսական կազմի ընտրության կանոնակարգի վերաբերյալ քննարկմանը, նշեց. «Այս կարգի ընդունումը առաջին հերթին ռեկտորի անհարկի միջամտությունն է սահմանափակելու և կամայականություններն է բացառելու, ինչը ինձ համար շատ կարևոր է՝ հատկապես, որ համալսարանի կառավարման թիմի կարծիքով սա էական նշանակություն ունի երկարաժամկետ գործողությունների արդյունավետության տեսանկյունից»: Կանոնակարգը մինչ ընդունվելը բավական երկար քննարկվեց, գիտխորհրդի անդամները ներկայացրեցին իրենց մոտեցումները, հանդես եկան առաջարկություններով:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը հանդես եկավ ««Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի 2018թ. գործունեության արդյունքները և 2019թ. խնդիրները» զեկուցմամբ՝ ներկացնելով հաշվետու ժամանակաշրջանում կենտրոնի հետազոտական գործունեությունը, հետազոտական նոր նախագծերը, փորձագիտական գործունեությունը, աշխատակիցների գիտական հրապարակումների վիճակագրությունը, կենտրոնի հրապարակումների և հետազոտությունների հանրայնացման աշխատանքները, ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը տեղի և արտերկրի կառույցների հետ, ինչպես նաև կենտրոնի գործունեության ամփոփում, որտեղ առանցքային ձեռքբերումների շարքում մատնանշեց այն իրողությունը, որ 2018 թ. ՀՊՏՀ «Ամբերդ» կենտրոնը կրկին ներառվել է ԱՄՆ Փենսիլվանիայի համալսարանի «Ուղեղային կենտրոններ և քաղաքացիական հասարակություն» ծրագրի կողմից հրապարակվող աշխարհի ուղեղային կենտրոնների վարկանիշավորման “Go To Think Tank Index Report” զեկույցում: Կենտրոնը 2017 թվականի վարկանիշի համեմատ 4 կետով բարելավել է իր դիրքը Կենտրոնական Ասիայի լավագույն ուղեղային կետրոնների ցանկում (61-րդ տեղ նախկին 65-ի փոխարեն) և ներառվել է աշխարհի 100 լավագույն համալսարանական ուղեղային կենտրոնների շարքում՝ զբաղեցնելով 94-րդ հորիզոնականը: Այնուհետև կենտրոնի գործունեության վերաբերյալ հնչեցին հարցեր, անդրադարձ եղավ առկա խնդիրներին, մասնավորապես Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ կենտրոնի հիմնական խնդիրը դրամաշնորհային ծրագրերում դասախոսների ներգրավումն է: «Բարեփոխումների հստակ ծրագիր է պետք»,- հայտարարեց ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը՝ կարևորելով դրամաշնորհների ներգրավումը, տնտեսության ոլորտում բարձրակարգ հետազոտությունների կատարումը կենտրոնի կողմից: Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանը նշեց, որ մոտակա մեկ ամսում պատրաստ կլինի հայեցակարգ, որը կկանոնակարգի ամբողջ գործունեությունը՝ ներառելով և՛ կառուցվածքային, և՛ բովանդակային, և՛ հետազոտական էթիկային վերաբերող խնդիրները:
Այնուհետև հաշվետվություններով հանդես եկան Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Կարեն Պետրոսյանը և Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Արփինե Հովակիմյանը՝ ներկայացնելով մասնաճյուղերում ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպումը: Գիտխորհուրդը հաստատեց հաշվետվությունները:
ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը ներկայացրեց նաև «Գիտական խորհրդի՝ 2012թ. մայիսի 11-ի «ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ուսումնական բեռնվածության նորմատիվներում փոփոխություններ կատարելու մասին որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» հարցը՝ նշելով, որ կատարվում է երկու փոփոխություն՝ ամբիոնների վարիչների ուսումնական բեռնվածությունը 350 ժամից դառնում է 250 ժամ, որը միտված է վարիչներին ամբիոնների զարգացմամբ զբաղվելու հնարավորություն ընձեռելուն, և երկրորդը՝ եռապատկվում է ժամավճարով դասավանդման վարձատրությունը: Սա ևս գիտխորհուրդը հաստատեց:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանը ներկայացրեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհրդին կից համալսարանական գիտամեթոդական հանձնաժողով ստեղծելու, դրա կազմը և աշխատակարգը հաստատելու մասին հարցեր, որոնք հաստատվեցին: Գիտխորհուրդը հաստատեց նաև ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցեր, որոնք զեկուցեց պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանը:
Գիտխորհրդի օրակարգում ընդգրկված դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու հարցը, որը զեկուցեց մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը, հանվեց՝ լրացուցիչ պարզաբանումների անհրաժեշտությամբ պայմանավորված:
Հ.Գ. Գիտխորհրդում հաստատված բոլոր փաստաթղթերը և հաշվետվությունները հաստատումից հետո ամբողջությամբ հրապարակվում են ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Գիտական խորհուրդ» բաժնի ներքո:

На сегодняшнем заседании ученого совета АГЭУ утверждено положение о выборе профессорско-преподавательского состава АГЭУ, которое устанавливает критерии замещения должностей преподавательского состава в нашем университете, работу специальной конкурсной комиссии, представляемые требования.
Исполняющий обязанности ректора АГЭУ, д.э.н., профессор Рубен Айрапетян обращаясь к обсуждению положения о выборе профессорско-преподавательского состава ГНО ”Армянский государственный экономический университет” отметил: “Принятие такого порядка будет направлено в первую очередь на ограничение вмешательства ректора, исключение произвола, что для меня является весьма важным, особенно, что по мнению команды управления университета это будет иметь большое значение с точки зрения эффективности долгосрочных действий”.
Положение до принятия долго обсуждалось, члены ученого совета представили свои подходы, выступили с предложениями.
Директор исследовательского центра “Амберд” Армен Григорян представил результаты деятельности центра 2018 года и задачи 2019 года. Он представил исследовательскую деятельность центра, новые исследовательские проекты, экспертную деятельность, статистику научных публикаций сотрудников, а также в ряде существенных приобретений отметил, что исследовательский центр ”Амберд” включен в рейтинговом докладе мозговых центров мира “Go To Think Tank Index Report”, публикуемом со стороны программы “Мозговые центры и гражданское общество” университета Пенсильвании США. Центр по сравнению с 2017 годом улучшил свои позиции на 4 пункта в списке лучших мозговых центров Азии (61 место) и включен в 100 лучших университетских мозговых центров, заняв 94 место. После чего прозвучали вопросы о деятельности центра, было обращение к существующим задачам, в частности Армен Григорян отметил, что основной задачей центра является привлечение профессорско-преподавательского состава в грантовых программах.
”Необходима четкая программа по реформированию” -заявил Рубен Айрапетян. Проректор по науке и внешним связям Тигран Мнацаканян отметил, что готовится к представлению концепция, которая будет регулировать структурные, содержательные вопросы, а также задачи, касающиеся исследовательской этике. После чего с отчетами выступили директор Гюмрийского филиала АГЭУ Карен Петросян и директор Егегнадзорского филиала АГЭУ Арпине Овакимян, представив организацию учебной и исследовательской деятельности в филиалах. Ученый совет утвердил отчеты.
Исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян представил также вопрос “О внесении изменений в решении ученого совета АГЭУ от 11 мая 2012 года, отметив, что будут внесены два изменения: учебная нагрузка заведующих кафедрами будет снижена с 350 часов до 250 часов, которая направлена на то, чтобы предоставить возможность заведующим заниматься развитием кафедр и второе, в три раза будет увеличена почасовая оплата преподавания. Это также было утверждено ученым советом.
Проректор по науке и внешним связям Тигран Мнацаканян представил вниманию ученого совета вопросы о создании научно-методической комиссии при ученом совете, об утверждении состава и порядка работы комиссии, которые также были утверждены. Ученый совет утвердил также темы диссертаций и научных руководителей.
Вопрос о присуждении звания доцента, о котором доложил председатель конкурсной комиссии , профессор Арам Саргсян был снят, за необходимостью дополнительных разъяснений.
Все документы утвержденные ученым советом и отчеты, после утверждения будут размещены на официальном сайте АГЭУ в разделе “Ученый совет”.