ՀՊՏՀ մարզիկները՝ ուժային եռամարտի հանրապետական առաջնության մեդալակիրներ
ՀՀ բուհերի ուսանողների 20-րդ հանրապետական մարզական խաղերի ծրագրով ապրիլի 18-ին տեղի ունեցած ուժային եռամարտի առաջնությունում ՀՊՏՀ ուսանող-մարզիկները փայլուն են հանդես եկել: Այս առաջնությունից մեր տղաները վերադարձել են 1 ոսկե և 2 արծաթե մեդալներով: Ինչպես մեզ հայտնեց ուժային եռամարտի մարզիչ, ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Արման Գուլյանը, առաջնությունում մեր համալսարանը ներկայացրել է 4 մարզիկ: Այսպիսով, ֆինանսական ֆակուլտետի հեռակա մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Էդգար Բադալյանը 60 կգ քաշային կարգում նվաճել է ոսկե մեդալ, նույն ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Ռուդոլֆ Վարդանյանը 60 կգ քաշային կարգում արժանացել է արծաթե մեդալի, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի 2-րդ կուրսեցի Վանիկ Փափախչյանն էլ 52 կգ քաշային կարգում արծաթե մեդալ է նվաճել: Մեր մյուս մարզիկը՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 1-ին կուրսեցի Վահե Ներսիսյանը 82,5+ քաշային կարգում զբաղեցրել է 6-րդ հորիզոնականը: Մարզչի գնահատմամբ՝ արդյունքները ոգևորող ու խոստումնալից են: Ի դեպ, ոսկե մեդալակիր Էդգար Բադալյանը մայիսին Հայաստանը ներկայացնելու է Ուկրաինայում կայանալիք ուժային եռամարտի աշխարհի առաջնությունում:
Նշենք, որ ուժային եռամարտի առաջնությանը մասնակցել են 10 բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների շուրջ 150 մարզիկ-մարզուհիներ:

Студенты - спортсмены АГЭУ блестяще выступили на первенстве по пауэрлифтингу, которое состоялось 18 апреля по программе 20-ых республиканских спортивных игр студентов вузов РА. Из данного первенства наши парни вернулись с 1 золотой и 2 серебряными медалями. Как нам сообщил тренер по пауэрлифтингу, преподаватель кафедры физвоспитания по ЧС и гражданской обороне Арман Гулян, наш университет на первенстве представляли 4 студента. Таким образом, студент 1-го курса финансового факультета Эдгар Бадалян в весовой категории 60кг получил золотую медаль, студент 1-го курса того же факультета Рудольф Варданян в весовой категории 60 кг и студент 2-го курса факультета информатики и статистики Ваник Папахчян в весовой категории 52 кг получили серебряные медали. Другой наш спортсмен студент 1-го курса факультета бухгалтерского учета и аудита Ваге Нерсисян в весовой категории 82,5+ занял 6-ое место. По оценке тренера, результаты вдохновляющие и многообещающие.
Кстати, обладатель золотой медали Эдгар Бадалян представит Армению в Украине в мировом первенстве по пауэрлифтингу.
Отметим, что в первенстве по пауэрлифтингу принимали участие 150 студентов - спортсменов из 10 высших учебных заведений.