Ապագա միջազգայնագետներն այցելել են Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակ
Միջազգային արժութաֆինանսական հարաբերությունների մասնագիտացման մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանողները ապրիլի 29-ին, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանի նախաձեռնությամբ և ուղեկցությամբ այցելել են Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակ: Այցելությունը «Միջազգային կազմակերպություններ» առարկայի շրջանակներում է կայացել, մագիստրանտները տեղում ծանոթացել են կազմակերպության գործունեությանը, մասնավորապես Համաշխարհային բանկի խմբի հայաստանյան գրասենյակի արտաքին կապերի և կորպորատիվ կառավարման բաժնի պետ Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Համաշխարհային բանկի կառուցվածքը, առանձնահատուկ անդրադարձել ՀՀ-ում իրականացվող ծրագրերին, զարգացման և աղքատության կրճատմանն ուղղված նախագծերին: Ուսանողները դիտել են կառույցի գործունեությունը ներկայացնող ֆիլմ, որի մի հատվածը վերաբերել է Հայաստանի տնտեսական ընդհանուր վիճակին:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, ներկայացնելով և ամփոփելով այցի արդյունքը, Ալբերտ Հայրապետյանն ասաց, որ միջոցառման հիմնական նպատակը, այն է՝ ուսումնական դասընթացի շրջանակում ուսանողին կոնկրետ թեմայի շուրջ գործնական գիտելիքի փոխանցումը, կարելի է իրագործված համարել, քանի որ հանդիպումը հագեցած է եղել օգտակար տեղեկատվությամբ, քննարկումներով, հարցուպատասխանով, քննարկվել է նաև ՀԲ հայաստանյան գրասենյակում ուսանողների համար փորձառություն անցնելու հնարավորության հարցը: Դասախոսը հավելեց՝ նույն նպատակով առաջիկայում ՀՊՏՀ-ում կհյուրընկալեն Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Յուլիա Ուստյուգովային, և այսպիսով, թերևս կամփոփվեն այս ուսումնական տարվա գործնական դասերը:

29 апреля студенты 1-го курса магистратуры специализации международные валютно-финансовые отношения, по инициативе и в сопровождении ассистента кафедры международные экономические отношения, к.э.н. Альберта Айрапетяна посетили армянский офис Всемирного банка. Посещение состоялось в рамках предмета “Международные организации”: магистранты на месте ознакомились с деятельностью организации, в частности руководитель отдела внешних связей и корпоративного управления армянского офиса Всемирного банка Виген Саргсян представил структуру Всемирного банка, отдельно обратился к осуществляемым программам в РА, проектам, направленным на развитие и сокращение бедности. Студенты просмотрели фильм о деятельности банка, часть которой была посвящена общему экономическому состоянию Армении.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ, представив визит и результаты, Альберт Айрапетян сказал, что основной целью мероприятия является то, что в рамках учебного курса студент получил практические знания, встреча была насыщена полезной информацией, дискуссиями, вопросами и ответами, был обсужден вопрос организации практики студентов нашего университета в армянском офисе Всемирного банка.
Преподаватель добавил, что с той же целью вскоре АГЭУ посетит руководитель армянского офиса Международного валютного фонда Юлия Устюгова и этой встречей будут завершены практические занятия данного учебного года.