Մարզական խճանկար. ՀՊՏՀ ուսանող-մարզիկները նոր նվաճումներ ունեն
Հոկտեմբեր ամիսը հագեցած է եղել մարզական միջոցառումներով, որին, ինչպես միշտ, ակտիվ մասնակցություն են ունեցել ՀՊՏՀ ուսանող-մարզիկները: Նպատակասլաց ու կամային հատկանիշներով աչքի ընկնող մեր մարզիկները, բնականաբար, ձեռնունայն չեն վերադարձել, հարստացրել են ՀՊՏՀ մարզական նվաճումների շարքը:
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժ/պ, Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Գաբրիելյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին ներկայացրեց համալսարանականների ձեռքբերումները:
ՀՀ բուհերի ուսանողների 20-րդ հանրապետական մարզական խաղերի ծրագրով անցկացված բազկամարտի առաջնությունում ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանող, Եվրոպայի չեմպիոն Վահան Տեր-Բալյանը այս տարի ևս բարձր է պահել ՀՊՏՀ պատիվը. 80 կգ քաշայիննների կարգում նա չեպիոն է դարձել աջ և ձախ ձեռքերով: Նույն մարզաձևում, 90 և ավելի կգ քաշայինների շարքում Պետրոս Ժամկոչյանը (ֆինանսական ֆակուլտետ) գրավել է 2-րդ և 3-րդ տեղերը (համապատասխանաբար ձախ և աջ ձեռքերով): 60 կգ քաշայինների կարգում ուսանող Սոս Պետրոսյանը 3-րդ տեղն է նվաճել (մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետ): Նշենք, որ տղաների մարզիչը ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Արման Գուլյանն է:
Նույն խաղերի շրջանակում ՀՊՏՀ հանդբոլի տղաների թիմը զբաղեցրել է 2-րդ հորիզոնականը: Մարզիչը վերոնշյալ ամբիոնի դոցենտ Հակոբ Կյոկչյանն է:
Ինչպես Հովհաննես Գաբրելյանն ասաց, այժմ ամբիոնը ուսանողներին նախապատրաստում է շախմատի առաջնությանը, որը մեկնարկելու է նոյեմբերի 9-ին, ինչպես նաև մարզիկները հանդես կգան մի շարք այլ միջբուհական առաջնություններում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ բուհերի ուսանողների 20-րդ հանրապետական մարզական խաղերը կազմակերպում է Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիան՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հովանու ներքո:

Октябрь был насыщен спортивными мероприятиями, в которых активно участвовали студенты-спортсмены АГЭУ. Наши спортсмены, отличающиеся своей целью и силой воли, естественно, не вернулись с пустыми руками, обогатили спортивные достижения АГЭУ.
Заведующий кафедрой физического воспитания, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны АГЭУ, президент студенческой спортивной Федерации Армении Ованес Габриелян представил достижения студентов отделу информации и связей с общественностью.
Ваан Тер-Балян, студент финансового факультета, чемпион Европы на чемпионате по армрестлингу 20-й Республиканской программы спортивных игр, также удостоился награды АГЭУ в этом году. В категории 80 кг он стал чемпионом с правой и левой руками. В том же виде спорта Петрос Замкочян (финансовый факультет) занял 2-е и 3-е места (с левой и правой руками соответственно) в весовой категории 90 и выше. Сос Петросян, студент весом 60 кг, занял третье место (факультет маркетинга и организации бизнеса). Напомним, что тренером ребят был Арман Гулян, преподаватель кафедры физического воспитания, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны.
По словам Ованнеса Габриеляна, сейчас кафедра готовит студентов к чемпионату по шахматам, который стартует 9 ноября, а спортсмены будут соревноваться в ряде других межвузовских чемпионатов.
Напомним, что 20-ые республиканские спортивные студенческие игры вузов Республики Армения организованы студенческого спортивной Федерацией Армении, под эгидой Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.