ՀՊՏՀ ուսանողներն ու դասախոսները լսեցին ճապոնական համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստինա Ահմաջյանի դասախոսությունը
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի հրավերով այսօր մեր ուսանողների, դասախոսների և աշխատակիցների համար «Ճապոնական հրաշք. քաղված դասեր և մարտահրավերներ» թեմայով դասախոսեց Ճապոնիայի Հիտոցուբաշի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստինա Ահմաջյանը: Ֆինանսների ամբիոնի ասիստենտ Աննա Վարդանյանն, իր հերթին, նպաստել էր հանդիպման կազմակերպմանը՝ հրավիրելով հայագետ, պատմաբանասեր, «Հայ-ճապոնական պատմական մշակութային առնչություններ» գրքի հեղինակ Արծվի Բախչինյանին:
Հանդիպման մեկնարկին նա ընդհանուր տեղեկություններ հաղորդեց Հիտոցուբաշի համալսարանի մասին, ապա, բուն թեմայի շրջանակում, ամփոփ անդրադարձավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ճապոնիայի տնտեսական աճի առանձնահատկություններին: Այս համատեքստում մասնագիտական վերլուծություն ներկայացվեց ճապոնական կառավարման սկզբունքների, տնտեսական առաջընթացին հասարակության ցուցաբերած աջակցության, մշակութային յուրահատկությունների վերաբերյալ: Պրոֆեսորն ընդգծեց, որ Ճոպոնիայում երկու տնտեսական հրաշք է տեղի ունեցել՝ 1900-ականների սկզբին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո: Քննարկվեցին նաև տնտեսական մարտահրավերները, պարզաբանվեց դրանց կապը ծերացող հասարակության, կանանց կարգավիճակի և այլ գործոնների հետ: Վերջում ունկնդիրներն իրենց հարցերն ուղղեցին դասախոսին:
Ասիստենտ, ճապոնական մշակույթի պատմության գիտակ Աննա Վարդանյանը, ով ՀՊՏՀ առաջին ուսանողն էր, որը 2002թ. 2 տարով փոխանակային ծրագրով ուսանել է Տոկիոյի և Աոմորիի պետական համալսարաններում, մեզ հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ այս հանդիպումն արժեքավոր էր այն առումով, որ ուսանողներին վերլուծական նյութ տրամադրվեց Ճապոնական հրաշքի, ինչպես նաև Սինգապուրյան հրաշքի մասին, և այս օրինակները, փորձն ու դասերը կարող են կիրառելի լինել հետհեղափոխական շրջանում գտնվող ՀՀ տնտեսության վերելքի համար:
Դասախոսության ավարտին Արծվի Բախչինյանը Քրիստինա Ահմաջյանին նվիրեց «Հայ-ճապոնական պատմական մշակութային առնչություններ» գիրքը՝ հույս հայտնելով, որ համագործակցության նոր առիթներ կլինեն:

Преподаватели и студенты АГЭУ прослушали лекцию профессора японского университета Кристины Ахмаджян
По приглашению отдела внешних связей АГЭУ для наших студентов, преподавателей и членов профессорско-преподавательского состава, наш вуз посетила профессор университета Хитоцубаши Кристина Ахмаджян и выступила с лекцией на тему: “Японское чудо: извлеченные уроки и вызовы.
Ассистент кафедры финансов Анна Варданян в свою очередь, поспособствовала организации встречи, пригласив на встречу арменоведа, историка, автора книги “Исторические и культурные Армяно-японские отношения” Арцви Бахчинян.
В начале встречи она передала общие сведения об университете Хитоцубаши, а после, в рамках темы обратилась к особенностям экономического роста Японии после Второй мировой войны. В данном контексте были представлены профессиональные анализы о японских принципах управления, содействии общества экономическому прогрессу, культурным особенностям. Профессор подчеркнула, что в Японии состоялись 2 экономических чуда: в начале 1900-ых и после Второй мировой войны.
Были обсуждены также экономические вызовы, раскрыта их связь со стареющим обществом, статусом женщин и другими факторами. В конце слушатели задали профессору интересующие их вопросы.
Ассистент, знаток японской истории культуры Анна Варданян, которая была первой студенткой АГЭУ, кто в 2002 году на 2 года по обменной программе уехала на учебу в государственный университет Аомори в Токио, в беседе с нами выразила мнение, что эта встреча является ценной в том отношении, что студентам был предоставлен аналитический материал о Японском чуде, а также о Сингапурском чуде и эти примеры, опыт и уроки могут быть применяемыми для развития экономики нашего государства в данный период.
В конце встречи Арцви Бахчинян подарила профессору Кристине Ахмаджян свою книгу, выразив надежду, что будут новые возможности для сотрудничества.