ՀՊՏՀ ուսանողները՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում
Մայիսի 24-ին ՀՊՏՀ «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մասնագիտության մագիստրանտները ՄՏՀ ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանի հետ այցելել են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ: Հանդիպումը կազմակերպվել էր ՀՊՏՀ-ում իրականացվող EUCON («ԵՄ և ԵԱՏՄ. հակամարտության և մրցակցության միջև, մերձեցում և համագործակցություն») ծրագրի շրջանակում։
Հանդիպմանը ողջույնի խոսքով և բանախոսությամբ հանդես եկավ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ռազմավարական պլանավորման թիմի ղեկավար Դենիս Սումպֆը։ Վերջինս նախ ծանոթացավ մագիստրանտների հետ, այնուհետև ներկայացրեց ՄԱԿ-ի գրասենյակի պատմությունը, ինչպես նաև անդամ պետությունների համար ՄԱԿ-ին անդամակցության կարևորությունը՝ նշելով, որ ՄԱԿ-ի առաջնային խնդիրը աշխարհում խաղաղության պահպանումն է։ Նշվեց նաև, որ 1992 թվականի մայիսից ՄԱԿ-ի անդամ է նաև Հայաստանը, այս տարի անդամակցության 30-ամյակն է:
Հանգամանալից անդրադարձ կատարվեց նաև ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին՝ որպես մի նոր գլոբալ համակարգ, որը անդամ-պետությունները պետք է օգտագործեն առաջիկա 15 տարիներին՝ իրենց ազգային օրակարգերն ու քաղաքականությունները կազմելիս: Առանձնակի ընդգծվեց նաև կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցը:
Հանդիպման ավարտին կազմակերպվեց խաղ՝ պարզելու համար, թե ով է եղել հանդիպման ամենաուշադիր ուսանողը, և խաղի հաղթող ճանաչվեց ՀՊՏՀ «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մասնագիտության 1-ին կուրսի մագիստրանտ Էդուարդ Մկրտչյանը:

Студенты АГЭУ - в армянском офисе ООН
24 мая магистранты АГЭУ, обучающиеся по направлению подготовки «Международные экономические отношения», вместе с преподавателем кафедры международных отношений, к.э.н., доцентом Альбертом Айрапетяном посетили офис ООН в Армении. Встреча была организована в рамках программы EUCON («ЕС и ЕАЭС: между противостоянием и конкуренцией, сближение и сотрудничество»), осуществляемой в АГЭУ.
С приветственной речью выступил руководитель команды по стратегическому планированию армянского офиса ООН Денис Сумпф. В первую очередь он познакомился с магистрантами, затем представил историю офиса ООН, а также важность членства стран-участников ООН, отметив, что первостепенной задачей для ООН является обеспечение мира на земле. Сумпф подчеркнул, что Армения является членом ООН с 1992 г., и в этом году отмечается 30-летний юбилей членства РА в Организации.
В ходе встречи были представлены также цели в области устойчивого развития (ЦУР) ООН как новой глобальной системы, которую государства-участники должны использовать в следующие 15 лет для разработки своей национальной политики и повестки. Особо был отмечен вопрос защиты прав женщин.
К концу встречи была организована игра с целью выяснить, кто являлся самым внимательным студентом, и победителем был признан магистрант первого курса, обучающийся по направлению подготовки «Международные экономические отношения», Эдуард Мкртчян.