ՀՊՏՀ ուսանողները՝ «Եվրասիա Գլոբալ-2022» համաժողովի մասնակից
ՀՊՏՀ «Ֆինանսներ» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողներ Արսեն Հակոբջանյանն ու Վահե Էլբակյանը հունիսի 8-14-ը Ռուսաստանի Օրենբուրգ քաղաքում մասնակցել են «Եվրասիա Գլոբալ-2022» միջազգային երիտասարդական կրթական համաժողովին։ ՌԴ Երիտասարդության հարցերով դաշնային գործակալության և Օրենբուրգի մարզի կառավարության աջակցությամբ 18-35 տարեկան երիտասարդների համար նախատեսված համաժողովին Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է 10 անդամից բաղկացած խմբով։ Ընդհանուր առմամբ, մասնակցել են 63 երկրներից ժամանած շուրջ 500 ռուսախոս երիտասարդներ, որոնք հնարավորություն են ունեցել համատեղ նախագծեր մշակելու, բարեկամական և մասնագիտական կապեր ու ծանոթություններ հաստատելու, փորձ փոխանակելու։
Այս տարի համաժողովի կրթական թեմաներն առնչվում էին կամավորականությանը, կարիերայի զարգացմանը, միջազգային երիտասարդական համագործակցությանն ու մեդիա ոլորտներին։
Համաժողովն ապահովել է երիտասարդների մասնակցության տարբեր ձևաչափեր. գործնական ծրագիր, ոչ ֆորմալ հաղորդակցության հարթակ, առցանց քննարկումներ, գործընկերների ցուցադրության գոտիներ, դրամաշնորհային ծրագրեր, մշակութային ծրագիր: «Ազգային օր» միջոցառման ժամանակ յուրաքանչյուր երկրի ներկայացուցիչ հանդես է եկել իր երգ ու պարով, ազգային խոհանոցով։ Հայ երիտասարդները ներկայացել են Կարնո քոչարի պարը, պարգևատրվել հավաստագրերով։
Հայ և հայաստանցի երիտասարդները Օրենբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ հյուրընկալվել են նաև «Հայկական բակում», որը ներառում է թանգարան, արվեստի ցուցահանդես, ծանոթացել են թանգարանում ներկայացված 17-19-րդ դարերի կենցաղային իրերի, ազգային տարազների և երաժշտական գործիքների ցուցադրությանը։
Մեզ հետ զրույցում Արսեն Հակոբջանյանն ասաց, որ Օրենբուրգից վերադարձել է վառ տպավորություններով։ Տաջիկ, ուզբեկ, մոնղոլ և օտարազգի այլ երիտասարդների հետ Արսենը եղել է մեկ խմբի կազմում և ուղևորության 7 օրն անցկացրել խմբակիցների հետ։ Նոր ու բազմազան կապերի հաստատումը երիտասարդն օրենբուրգյան իր մեծագույն ձեռքբերումն է համարում։ Նոր ընկերների հետ նա հիմնականում մասնակցել է կարիերայի և մեդիայի դասալսումներին, արժանացել հավաստագրի։ «Շատ եմ կարևորում այն փաստը, որ աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող ընկերներ ունեմ արդեն։ Կրթական ֆորումը մեր առջև նոր դռներ բացեց՝ առաջիկայում համագործակցելու, նոր համատեղ նախագծեր մշակելու և իրականացնելու»,-ասաց Արսենը՝ հավելելով, որ առիթը բաց չի թողել՝ նոր ընկերներին հրավիրելու Հայաստան՝ մասնակցելու օգոստոսի 15-21-ը Ծաղկաձորում կայանալիք Երիտասարդության ամառային դպրոցին։

Студенты АГЭУ – участники форума “Евразия Global – 2022”
Студенты третьего курса АГЭУ, обучающиеся по направлению подготовки “Финансы”, Арсен Акобджанян и Ваге Элбакян 8-14 июня в городе Оренбурге РФ приняли участие в Международном молодежном образовательном форуме “Евразия Global – 2022”. В Форуме, организованном при поддержке Федерального агентства по делам молодежи РФ (Русмолодежи) и Правительства Оренбургской области для молодых людей в возрасте 18-35 лет, армянская делегация была представлена в составе 10 участников. В целом, в Форуме приняли участие около 500 молодых русскоязычных людей из 63 стран мира. Участникам была предоставлена возможность разработать совместные проекты, установить дружеские связи и деловые контакты, обменяться опытом.
В этом году темами Форума являлись волонтерство, развитие карьеры, международное молодежное сотрудничество и медиа.
Форум приходил в различных форматах: практико-ориентированная программа, площадка для неформальной коммуникации, онлайн-дискуссии, выставочные зоны, грантовые программы, культурная программа. В ходе мероприятия “Национальный день” делегация каждой страны представила национальные танцы, песни, кухню. Армянская делегация представила танец “кочари” и получила грамоты.
Участники из Армении в сопровождении представителей армянской общины Оренбурга посетили “Армянский двор”, состоящий из музея, выставочных залов, ознакомились с предметами быта 17-19 вв., национальными костюмами и музыкальными инструментами, представленными в музее.
В беседе с нами Арсен Акобджанян отметил, что вернулся из Оренбурга с яркими впечатлениями. Арсен был в группе, состоящей из молодых людей из Таджикистана, Узбекистана, Монголии и других стран. Главным достижением Арсен считает установление дружеских связей. Вместе с друзьями он принял участие в различных мероприятиях, лекциях по карьере и медиа, получил грамоты. Арсен придает важное значение тому факту, что у него уже есть друзья в разных уголках мира. По словам Арсена, Форум открыл новые двери для сотрудничества в будущем, разработки и реализации совместных проектов. Он также пригласил своих новых друзей в Армению с целью участия в Молодежной летней школе, которая пройдет 15-21 августа в Цахкадзоре.