Համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայազգի գիտնականը դասախոսել է ՀՊՏՀ-ում
Հունիսի 18-ին «Թվային տնտեսության զարգացման հիմնական միտումները» թեմայով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում դասախոսեց Ռուսական տնտեսագիտական դպրոցի ռեկտոր, պրոֆեսոր, Պոմպեու Ֆաբրա համալսարանի (Իսպանիա) պրոֆեսոր Ռուբեն Ենիկոլոպովը։
Թեմատիկ դասախոսությունից առաջ պրոֆեսորը հանդիպում ունեցավ ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանի հետ, ներկա էր նաև ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի վարիչ, տ․գ․թ․, դոցենտ Լևոն Բարխուդարյանը։ Քննարկվեցին երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկայացրեց Տնտեսագիտական համալսարանի գիտական ներուժը՝ հատկապես ընդգծելով «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կատարած աշխատանքն այդ ուղղությամբ։ «Ռուսաստանի բուհերի հետ մեր համագործակցությունը մշտապես եղել է բարձր մակարդակի վրա, ռուսական ուղղությունը միշտ եղել է մեր առաջնահերթություններում»,- ասաց Դիանա Գալոյանը՝ հավելելով, որ պատրաստակամ են համագործակցել նաև Ռուսական տնտեսագիտական դպրոցի հետ։
Ռուբեն Ենիկոլոպովը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար, ներկայացրեց իր ղեկավարած տնտեսագիտական դպրոցի գործունեությունը, անդրադարձավ համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությանը։
ՀՊՏՀ ռեկտորի հետ հանդիպումից հետո համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների համար պրոֆեսորը ելույթ ունեցավ թվային տնտեսության թեմայով, որը Ռուբեն Ենիկոլոպովի գիտական հետաքրքրությունների շրջանակի միայն մեկ օղակն է։ Անվանի գիտնական-մանկավարժը, որը տնտեսագիտության բնագավառում իր կրթությունն ստացել է Ռուսական տնտեսագիտական դպրոցում (2002 թ.) և Հարվարդի համալսարանում (2008 թ.), գիտական լայն հետաքրքրություններ ունի՝ զարգացող երկրների տնտեսություն, քաղաքական տնտեսություն, տվյալների վերլուծություն։ ՀՊՏՀ-ում նրա դասախոսությունը՝ թվային տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերի, թվայնացման մասին, որը նախանշում էր նաև թվային տնտեսության զարգացման հիմնական միտումները, մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ունկնդիրների շրջանում։ Դասախոսությանը հաջորդեց հարցուպատասխանը. պրոֆեսորը սիրով պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին։
Նշենք, որ Ռուբեն Ենիկոլոպովը Հայաստանում է՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կազմակերպած «Գիտության և գործարարության օրեր» միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով։

Ученый-армянин с мировым именем выступил с лекцией в АГЭУ
18 июня в АГЭУ с лекцией на тему “Основные тенденция развития цифровой экономики” выступил ректор Российской экономической школы (РЭШ), профессор, профессор Университета Помпеу Фабра (Испания) Рубен Ениколопов.
До тематической лекции профессор встретился с ректором АГЭУ Дианой Галоян. На встрече также присутствовал заведующий кафедрой финансов АГЭУ, к.э.н., доцент Левон Бархударян. В ходе встречи были обсуждены вопросы, относящиеся к двустороннему сотрудничеству. Ректор АГЭУ представила научный потенциал АГЭУ, особо отметив роль исследовательского центра “Амберд”. Диана Галоян подчеркнула, что сотрудничество с российскими вузами всегда было на высшем уровне и выразила готовность к сотрудничеству с РЭШ.
Рубен Ениколопов выразил благодарность за теплый прием, представил деятельность РЭШ, отметив возможности для осуществления совместных программ.
После встречи с ректором Рубен Ениколопов выступил с лекцией о цифровой экономике перед представителями профессорско-преподавательского состава АГЭУ. Цифровая экономика – лишь одно из направлений научных интересов профессора. Известный ученый-педагог, получивший образование в РЭШ (2002 г.) и Гарвардском университете (2008 г.), имеет широкий круг научных интересов: экономика развивающихся стран, политическая экономика, анализ данных. Лекция профессора о цифровой экономике, роли информационных технологий, о цифровизации, о тенденциях цифровой экономики вызвала огромный интерес. После лекции профессор с готовностью ответил на вопросы слушателей.
Отметим, что Рубен Ениколопов находится в Армении с целью участия в мероприятии “Дни науки и бизнеса”, организованном Министерством экономики РА.