ՀՊՏՀ ուսանողները մասնակցեցին տնտեսական փորձարարության
Իսպանական համալսարանի (Universitat Autonoma de Barcelona) պրոֆեսորներ  Բենեդիկտ Հերմանը և Ֆիլիպոս Էկզադակտիլիոսը կատարում են «Վարքագծային տնտեսագիտություն» թեմայով  հետազոտություն, որի  շրջանակներում  Ֆիլիպոս Էկզադակտիլիոսը մեր համալսարանում ապրիլի 29-30-ը անցկացնում է տնտեսական փորձարկում: Այսօր 1 տասնյակից ավելի ՀՊՏՀ-ականներ մասնակից դարձան փորձարարությանը, որն իրականացվում է Ցյուրիխի համալսարանի կողմից մշակված Z-tree համակարգչային  ծրագրի միջոցով: Արտասահմանցի գիտնականը մեր համալսարանում փորձարկումն իրականացնում է ՀՊՏՀ կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի աջակցությամբ, այսօր նրանց դիմավորել և ուղեկցել են նշված ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Լիանա Գրիգորյանը, լեզուների ամբիոնի դասախոս Քրիստինա Թորգոմյանը:
Մեզ հետ զրույցում Ֆիլիպոս Էկզադակտիլիոսը  նշեց, որ «Վարքագծային տնտեսագիտություն» հետազոտության համար նույն փորձարկումն իրականացրել են 16 երկրում, նպատակն է տնտեսագիտական խաղի միջոցով պարզել, թե կրթական ծրագիրն ինչպես է ազդում մարդու վարքագծի վրա:

Студенты АГЭУ приняли участие в экономическом эксперименте
Профессоры испанского университета (Universitat Autonoma de Barcelona) Бенедикт Херман и Филипос Экзадактилиос проводят исследование на тему: "Поведенческая экономика", в рамках которого Филипос Экзадактилиос 29-30 апреля в нашем университете проводит экономический эксперимент.
Сегодня более десятка студентов АГЭУ стали участниками эксперимента, который осуществлялся при помощи компьютерной програмы Z-tree. Зарубежный ученый проводит свой эксперимент при содействии кафедры управленческого учета и аудита АГЭУ, сегодня их встречтила и провела заведующая кафедрой, профессор Лиана Григорян, преподаватель кафедры языков Кристина Торгомян.
В беседе с нами Филипос Экзадактилиос отметил, что для исследования "Поведенческая экономика" данный эксперимент был проведен в 16 странах, целью которого является через экономическую игру выяснить как образовательная программа влияет на поведение человека.