ՀՊՏՀ-ն հաջողությամբ անդամակցեց ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման լուծումների ցանցին (UN SDSN- UN Sustainable Development Solutions Network)
Կայուն զարգացման լուծումների ցանցի՝ Ցանցերի ռազմավարության խորհուրդը հավանության է արժանացրել ՀՊՏՀ-ի կողմից ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման լուծումների ցանցին անդամակցումը։ Դեռևս 2021 թ. ՀՊՏՀ-ն անդամակցության հայտ էր ներկայացրել ցանցին և, բավարարելով անդամակցության բոլոր չափանիշները և պահանջները, մեզ հաջողվել է դառնալ  Կայուն զարգացման  լուծումների ցանցի լիիրավ անդամ։ Նշենք, որ ՀՊՏՀ-ն Հայաստանից միակ հաստատությունն է, որն անդամակցում է ցանցին։
Որպես SDSN լիիրավ անդամ՝ ՀՊՏՀ-ն արտոնյալ հնարավորություններ կունենա օգտվելու  SDSN Mobilize առցանց հաղորդակցման հարթակից, որը թույլ է տալիս անմիջական կապ հաստատել կայուն զարգացման ոլորտի փորձագետների հետ, մասնակցել բազմաթիվ միջոցառումների և գիտաժողովների, բացահայտել և ներգրավվել տարբեր դրամաշնորհային ծրագրերում և համագործակցության հաստատել բազմաթիվ գիտահետազոտական կառույցների հետ։
ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման լուծումների ցանցին անդամակցում են աշխարհի 137 երկրներից ավելի քան 1647 համալսարաններ, հետազոտական կառույցներ, հիմնադրամներ, տարածաշրջանային ցանցեր և հասարակական կազմակերպություններ։
ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման լուծումների ցանցը գործարկվել է 2012 թ.՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հովանու ներքո։ Անդամության սկզբունքով ստեղծված ցանցի առաքելությունը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների և «Կլիմայի փոփոխության մասին»  ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի «Փարիզյան համաձայնագրի» իրականացումն է՝  կրթության, հետազոտությունների, քաղաքական վերլուծությունների և գլոբալ համագործակցության միջոցով։

АГЭУ стал членом Сети по выработке решений в области устойчивого развития ООН (UN SDSN- UN Sustainable Development Solutions Network)
Совет стратегий сетей SDSN одобрил членство АГЭУ в Сети по выработке решений в области устойчивого развития ООН. Еще в 2021 г. Армянским государственным экономическим университетом была подана заявка, и по результатам соответствия всем критериям и требованиям нам удалось стать полноправным членом Сети по выработке решений в области устойчивого развития ООН. Отметим, что АГЭУ – единственное учреждение из Армении, которое является членом Сети.
Как полноправный член SDSN, АГЭУ будет предоставлена возможность пользоваться онлайн-платформой SDSN Mobilize на льготных условиях. Платформа позволяет устанавливать непосредственную связь с экспертами в сфере устойчивого развития, принимать участие в различных мероприятиях и конференциях, выявлять и быть участниками грантовых программ, сотрудничать с различными научно-исследовательскими учреждениями.
Членами SDSN являются более 1647 университетов, исследовательских учреждений, фондов, региональных сетей и общественных организаций из 137 стран мира.
Сеть по выработке решений в области устойчивого развития (SDSN) была запущена в 2012 г. под эгидой Генерального секретаря ООН. Миссия Сети – реализация Целей устойчивого развития (ЦУР) ООО и “Парижского соглашения” в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата путем образования, проведения исследований, политических анализов и глобального сотрудничества.