ՀՊՏՀ-ն կանդամակցի Եվրասիական ցանցային համալսարանին
Հունիսի 21-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության ԵՎՐԱԶԵՍ միջխորհրդարանական վեհաժողովին կից համալսարանի (Университет при Межпарламентской Ассамблее ЕВРАЗЭС) պատվիրակությանը՝ միջազգային ծրագրերի բաժնի ղեկավար Աննա Բախտերին և նույն համալսարանի բիզնես հաղորդակցությունների ֆակուլտետի դեկան Նատալյա Կիրսանովային։ Հանդիպմանը, որին ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը և միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանը, քննարկվել են Եվրասիական ցանցային համալսարանի (ԵՑՀ) ստեղծման և ՀՊՏՀ-ի անդամակցության հարցերը։
Եվրասիական ցանցային համալսարան ստեղծելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել էր դեռևս ս.թ. մայիսի 25-ին Բիշքեքում՝ ԵԱՏՄ երկրների առաջատար բուհերի կողմից՝ եվրասիական ինտեգրման զարգացման նոր ուղղությունների իրականացման շրջանակներում։ Հուշագիրն ամրագրում է հետևյալ նպատակադրումները՝ ԵԱՏՄ մարդկային և մտավոր կապիտալի զարգացում, նպաստում ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունների գլոբալ մրցունակությանը և երկարաժամկետ բարգավաճմանը, քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավման համար պայմանների ստեղծում:
Ռեկտոր Դիանա Գալոյանը նշել է, որ ՀՊՏՀ-ի համար ԵՑՀ-ին անդամակցումը ռազմավարական նշանակություն ունի, և Տնտեսագիտական համալսարանը բաց է համագործակցելու՝ ակադեմիական շարժունության ապահովման, համատեղ կրթական և հետազոտական ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին հյուրերը Դիանա Գալոյանին, Թաթուլ Մկրտչյանին և Դավիթ Հախվերդյանին պարգևատրել են հուշամեդալով։
Աննա Բախտերն ու Նատալյա Կիրսանովան գործնական քննարկումներ են ունեցել նաև ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնում, ինչպես նաև ոլորտային քննարկումներ՝ մարքեթինգի և կառավարման ամբիոններում։
Հիշեցնենք, որ ս.թ. մայիսին Թաթուլ Մկրտչյանը և Դավիթ Հախվերդյանը ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգ աշխատանքային այցի ընթացքում ԵՎՐԱԶԵՍ միջխորհրդարանական վեհաժողովին կից համալսարանում ստորագրել էին համագործակցության հուշագիր, քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, ամրագրել նոր անելիքներ ու ծրագրեր։

АГЭУ оформит членство в Евразийском сетевом университете
21-ого июня ректор АГЭУ Диана Галоян приняла делегацию Университета при Межпарламентской Ассамблее ЕВРАЗЭС, состоящую из руководителя отдела международных программ Анны Бахтер и декана факультета бизнес коммуникаций того же университета Натальи Кирсановой. В ходе встречи, на которой также присутствовали ректор по науке Татул Мкртчян, директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян и начальник отдела международных связей Анжелика Мусаелян, были обсуждены вопросы, касающиеся основания Евразийского сетевого университета и членства АГЭУ.
На полях Евразийского экономического форума в Бишкеке 25-ого мая 2022 г. ректоры ведущих вузов стран ЕАЭС подписали Меморандум о взаимопонимании по созданию Евразийского сетевого университета (ЕСУ). Сетевой университет формируется в рамках реализации новых направлений развития евразийской интеграции, отраженных в Стратегии-2025, для поэтапного формирования безбарьерной среды в сфере образования. Как отмечается в меморандуме, целями деятельности ЕСУ являются развитие человеческого и интеллектуального капитала ЕАЭС, содействие глобальной конкурентоспособности и долгосрочному процветанию экономик стран ЕАЭС, создание условий для повышения качества жизни граждан.
Ректор Диана Галоян отметила, что членство АГЭУ в ЕСУ имеет стратегическое значение для нашего вуза, и Экономической университет открыт для сотрудничества в направлениях обеспечения академической мобильности, осуществления совместных образовательных и исследовательских программ.
В завершение встречи гости присудили памятные медали Диане Галоян, Татулу Мкртчяну и Давиду Ахвердяну.
Анна Бахтер и Наталья Кирсанова также провели обсуждения в отделе международных связей АГЭУ и на кафедрах маркетинга и менеджмента.
Напомним, что в мае 2022 г. Татул Мкртчян и Давид Ахвердян в ходе рабочего визита в Санкт-Петербург (РФ) подписали меморандум о сотрудничестве в Университете при Межпарламентской Ассамблее ЕВРАЗЭС, где также были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес и намечены новые направления сотрудничества и реализации совместных программ.