ՀՊՏՀ բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի և «Ֆլալեսս» կորպորացիայի (ԱՄՆ) համագործակցության շրջանակներում բնօգտագործման տնտեսագիտություն և հողագույքային հարաբերություններ մասնագիտությունների բակալավրիատի և մագիստրատուրայի մի խումբ ուսանողների համար կազմակերպվել էր անգլերենի եռամսյա (մարտ, ապրիլ, մայիս) անվճար դասընթաց: Այսօր, նշված ամբիոնի վարիչի ժ/պ Գագիկ Աղաջանյանի, տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Գրիգոր Նազարյանի և դասախոսների ներկայությամբ դասընթացն ավարտած 12 ուսանող հավաստագիր ստացավ:
Ողջույնի խոսքում Գրիգոր Նազարյանը կարևորեց կրթող ու զարգացնող նախաձեռնությունները, ինչպիսին այս միջոցառումն էր: Դասընթացավար, լեզուների ամբիոնի դասախոս, բ.գ.թ., դոցենտ, «Շրջակա միջավայրի տնտեսագիտություն» գրքի հեղինակ Անուշ Խաչատրյանն էլ շնորհավորանքի խոսքում հույս հայտնեց, որ ուսանողները օտար լեզվի լավ իմացությունը կծառայեցնեն մասնագիտական առաջընթացի գործին:
Դասընթացի ամենապարտաճանաչ մասնակիցը, ինչպես ասաց դասախոսը, այս տարի մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսը գերազանցությամբ ավարտած Արտյոմ Քոսակյանն էր: Մեզ հետ զրույցում շրջանավարտն ասաց, որ պատրաստվում է ուսումը շարունակել արտերկրում, և այս դասընթացը անհրաժեշտ էր անգլերենի գիտելիքները թարմացնելու, տնտեսագիտական անգլերենում խորամուխ լինելու, բանավոր և գրավոր անկաշկանդ ու գրագետ հաղորդակցվելու տեսանկյունից:
«Կարծում եմ՝ միշտ էլ կարիք կա վերանայելու մեր անգլերենի գիտելիքները և հիանալի է, որ հենց բուհն է իր ուսանողին ընձեռում նման հնարավորություն: Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել դասախոս Անուշ Խաչատրյանին՝ այս ամիսների ընթացքում մեզ ժամանակակից մեթոդներով մատուցած բովանդակալից դասընթացի համար, իսկապես, դասախոսից շատ բան է կախված»,-ասաց Արտյոմը:
Հիշեցնենք՝ այս տարեսկզբին ՀՊՏՀ-ն և «Ֆլալեսս» կորպորացիան վավերացրել են համագործակցության հուշագիր, որով իրականացվում են բազմաբնույթ միջոցառումներ:

В рамках сотрудничества между кафедрой экономики природопользования АГЭУ и корпорацией «Флалесс» (США) для группы студентов бакалавриата и магистратуры специальностей экономики природопользования и земельно-имущественных отношений были организованы трехмесячные (март, апрель, май) бесплатные курсы английского языка.
Сегодня в присутствии и.о. заведующего кафедрой экономики природопользования Гагика Агаджаняна, декана факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Григора Назаряна и преподавателей 12 студентов, окончившие курсы получили сертификаты.
В своем приветственном слове Григор Назарян заявил о значимости данной обучающей и развивающей инициативы. Курсы вела преподаватель кафедры языков, к.ф.н. автор книги «Экономика окружающей среды» Ануш Хачатрян, которая в своем поздравительном слове выразила надежду, что студенты свое знание языка будут использовать во благо своей специальности. Самым ответственным участником по словам преподавателя стал студент 2-го курса магистратуры Артем Косакян. В беседе с нами выпускник сказал, что собирается продолжить свое образование за рубежом и данные курсы были для него весьма полезны.
«Думаю, что всегда есть необходимость пересмотреть свои знания английского и прекрасно, что именно наш вуз предоставляет нам такую возможность. Хочу особенно поблагодарить преподавателя Ануш Хачатрян, за преподавание по современным методам, и хочу отметить, что многое зависит от преподавателя»- сказал Артем.
Напомним, что в начале года АГЭУ и корпорация «Флалесс» подписали меморандум о сотрудничестве, по которым будут организованы мероприятия различного характера.