«Բողբոջ». մարքեթինգ մասնագիտության ուսանողների ինքնատիպ միջոցառումը
ՀՊՏՀ մարքեթինգի ամբիոնի նախաձեռնությամբ մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողները, «Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն» առարկայի շրջանակում, ՀՊՏՀ բակում այսօր կազմակերպեցին իրենց ձեռքի աշխատանքների «Բողբոջ» ցուցահանդես-վաճառք միջոցառումը, որն ուներ սոցիալական ուղղվածություն. հասույթով կգնվեն մարքեթինգ մասնագիտության ուսանողների համար մասնագիտական ժամանակակից գրքեր, հիմնականում՝ օտարալեզու:
Հայկական մոտիվներով կրծքազարդեր, քաղցր նվերներ, նկարազարդ բաժակներ, յուրօրինակ փաթեթավորմամբ արդուզարդ... ՀՊՏՀ-ականներին առաջարկվող վաճառքի գունեղ տեսականին նվիրված էր կանանց և ստեղծված էր մարտի 8-ի առիթով: Ցուցադրության այցելուներն ու գնորդներն էին պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները, ՈւԽ անդամները, ուսանողները և հյուրեր:
Կազմակերպիչ, դասախոս, մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Լիլիթ Քոլյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ միջոցառումը «Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն» առարկայի ոչ ստանդարտ մատուցման ձևաչափ է, որն անհրաժեշտ ընկալում և հմտություններ է ձևավորում ապագա մարքեթոլոգների մոտ՝ տալով գործունեության պատասխանատու մոտեցում շահառուների նկատմամբ: Բացի դրանից, միջոցառումը տալիս է մի շարք մասնագիտական հմտություններ «Do it yourself»-ը (DIY` Արա ինքդ) գործարարությունում: Ստեղծելով ներկայացվող ապրանքը՝ ուսանողն առնչվում է անհրաժեշտ նյութերի հայթայթման, ստեղծագործական աշխատանքի, օգտակարության գնահատման, մատակարարման շուկայի առանձնահատկությունների, գնագոյացման և այլնի հետ:
Ի դեպ, այս նախաձեռնությունից ոգեշնչված՝ մեր ուսանողուհիներից մեկն արդեն զուգահեռ հիմնադրել է իր փոքրիկ բիզնեսը (ձեռքի աշխատանքների վաճառք), այն ներկայացնում է «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցում և արդեն ունի պատվերներ:
Լիլիթ Քոլյանը տեղեկացրեց, որ սոցիալական այսպիսի միջոցառումները շարունակական կլինեն, քանի որ մեր ուսանող «բողբոջները» պետք է ծաղկեն:

"Почки". Своеобразное мероприятие студентов специальности маркетинг
Студенты 3-его курса специальности маркетинг, по инициативе кафедры маркетинга АГЭУ, в рамках предмета "Корпоративная социальная ответственность", сегодня во дворе АГЭУ организовали выставку-продажу своих ручных работ "Почка", которая имела социальное направление, прибыль от которой будет направлена на приобретение специализированной литературы, в основном на иностранном языке.
Броши по армянским национальным мотивам, сладкие подарки, иллюстрированные стаканы, в оригинальной упаковке украшения... Выставка-продажа в АГЭУ была посвящена женскому празднику 8-ое марта. Посетителями и покупателями выставки были представители профессорско-преподавательского состава, члены Студенческого совета, студенты и гости.
Организатор, преподаватель, доцент кафедры маркетинга к.э.н., доцент Лилит Колян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ отметила, что данное мероприятие является нетрадиционным форматом проведения занятия "Корпоративная социальная ответственность", который сформирует необходимые навыки у маркетологов. Кроме того, мероприятие учит многим навыкам «Do it yourself» (DIY` Сделай сам) в бизнесе. Создав представляемый товар, студент сталкивается с вопросами по добыче материалов, творческой работы, оценки полезности, особенностями рынка снабжения, ценообразования и т.д.
Кстати, воодушевленные данной инициативой, студент основал свой маленький бизнес (продажа ручных работ), он представлен в социальной сети "Инстаграм" и уже имеет заказы.
Лилит Колян сообщила, что такого рода социальные мероприятия будут имет переодический характер, поскольку наши студенты "почки" должны расцвести.