ՀԱՊԿ խորհրդի խաղ-մոդել. մասնակցում էին միջազգայնագետ մագիստրանտները
Միջազգային արժութաֆինանսական հարաբերություններ մասնագիտության 1-ին կուրսի մի խումբ առկա ուսուցման մագիստրանտներ այսօր «Միջազգային կազմակերպություններ» դասընթացի շրջանակում, որի դասախոսն է միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանը, կազմակերպել էին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի խաղ-մոդել, որի թեման էր ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը (այդ պաշտոնից ազատված՝ Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովի փոխարեն): Մագիստրանտներից յուրաքանչյուրը ներկայացնում էր ՀԱՊԿ անդամ 6 երկրներից (Բելառուս, Հայաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Ռուսաստան, Տաջիկստան) մեկի առաջին դեմքին, իսկ Հայաստանը ներկայացնում էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Մեզ հետ զրույցում Ալբերտ Հայրապետյանը նշեց, որ արդիական այս հիմնախնդրին մագիստրանտները սիրով են արձագանքել և դասընթացի շրջանակում նրանց համակողմանիորեն ներկայացվել է կազմակերպության ինստիտուցիոնալ կառուցվածքը, վերջինիս կատարելագործման հնարավոր ուղղությունները: Առանձնակի կարևորվել են ՀԱՊԿ-ում ներկայումս տեղի ունեցող գործընթացները, մասնավորապես՝ գլխավոր քարտուղարի ընտրության շուրջ տեղի ունեցող բանակցությունները: Նիստը վարում էր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վաչագան Ասատրյանը (Վալերի Սեմերիկով), որն իր խոսքն սկսկեց օրակարգի հրապարակումով, ապա փոխանցեց Տիգրան Հունանյանին (Զոհրաբ Մնացականյան), որի հաջորդեց Նելլի Պիպոյանի (Նիկոլ Փաշինյան) ծավալուն ելույթը, վերջինիս էլ՝ Մարտին Մովսեսյանի (Ալեքսանդր Լուկաշենկո) ոչ պակաս ընդարձակ արձագանքը: Մեր երկրի ներկայացուցիչները շեշտում էին, որ Հայաստանը դեռևս ունի մեկ տարի ժամանակ, և արդարացի կլինի, որ որպես գլխավոր քարտուղար պաշտոնավարի Հայաստանի ներկայացուցիչը, այլապես կխախտվի համեմատական արդարության սկզբունքը, ինչին հակափաստարկներ էին բերում Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները: Միջոցառմանը ներկա էր միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Լուսինե Աղաջանյանը:
Ավարտին Ալբերտ Հայրապետյանն իր գոհունակությունը հայտնեց խաղ-մոդելի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ՝ նշելով. «Հրաշալի անցավ, տպավորությունն այնպիսին էր, որ գործ ունենք ոչ թե ուսանողների, այլ իրավամբ պետության ղեկավարների և արհեստավարժ քաղաքական գործիչների հետ: Այնուհանդերձ, ինչպես և ակնկալվում էր, երկրների ղեկավարները չկարողացան կոնսենսուսի հասնել: Սակայն, ուրախալի է, որ նրանք կոնսենսուսի հասան մեկ այլ հարցում. մագիստրանտների միաձայն քվերակությամբ ՀԱՊԿ խորհրդի մոդելի լավագույն մասնակից ճանաչվեց Վաչագան Ասատրյանը»:

Группа студентов 1-ого курса очной магистратуры, специальности международные валютно-финансовые отношения, сегодня в рамках предмета “Международные организации”, преподавателем которого является ассистент кафедры международные экономические отношения к.э.н. Альберт Айрапетян, организовали игру-модель совета Организации договора коллективной безопасности (ОДКБ), главной темой которой был вопрос выбора главного секретаря (на место освобожденного от должности представителя Армении Юрия Хачатурова).
Каждый из магистрантов представлял одного из первых лиц 6 государств - членов ОДКБ (Беларусь, Армения, Казахстан, Киргизия, Россия, Таджикистан), Армению представляли премьер-министр Никол Пашинян и министр иностранных дел Зограб Мнацаканян. В беседе с нами Альберт Айрапетян отметил, что магистранты активно отозвались обсудить эту актуальную проблему, в рамках данного предмета им была представлена институциональная структура организации, возможные пути совершенствования последнего. В частности, было сакцентировано на процессах, которые сейчас происходят в ОДКБ, в особенности переговоры вокруг вопроса выбора генерального секретаря. Заседание вел исполняющий обязанности главного секретаря ОДКБ Вачаган Асатрян (Валерий Семериков), который начал свое слово с оглошения повестки дня, после чего передал словоТиграну Унаняну (Зограб Мнацаканян), потом последовали выступления Нелли Пипоян (Никол Пашинян) и Мартина Мовсесяна (Александр Лукашенко). Представители нашей страны утверждали, что главным секретарем должен быть представитель Армении, в противном случае будет нарушен принцип справедливости, к которому свои противоположные точки зрения представляли представители Беларуси и Казахстана. На мероприятии присутствовала доцент кафедры международные экономические отношения, к.э.н., доцент Лусине Агаджанян.
В завершении занятия Альберт Айрапетян выразил удовлетворенность процессом игры-модели отметив: ”Прошло все прекрасно, впечатление было такое, что мы имеем дело не со студентами, а с настоящими руководителями государств и с профессиональными политическими деятелями. К большому сожалению, как и ожидалось главы государств не смогли достигнуть консенсуса. Однако, к счастью они пришли к консенсусу по другому вопросу: по голосованию магистрантов лучшим участником модели совета ОДКБ единогласно был признан Вачаган Асатрян”