Կամրջելով Հայաստանի և Արցախի երիտասարդությանը. «Հայրենասեր ուսանող» ֆորումում
Մայիսի 3-5-ը ՀՊՏՀ ՈւԽ 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ և Արցախի 18 պետական և ոչ պետական բուհերի ուսանողական ինքնակառավարվող կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Արցախում կայացել է «Հայրենասեր ուսանող» ֆորումը: Կամակերպիչը մեր համալսարանի ուսանողական խորհուրդն է:
Միջոցառման մեկնարկը ողջունել են Արցախի թեմի Հայ եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդաց միավորման (ՀԵՀԵՄ) կենտրոնի ղեկավար Սամվել սարկավագ Մկրտչյանը և ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Հովհաննես Հարությունյանը: Առաջին օրը ֆորումի մասնակիցներին է հյուրընկալվել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Սրբազանը, երիտասարդների հետ քննարկել հայրենասիրության բարձրացմանն ուղղված հարցեր:
Հաջորդ օրը՝ «Ի՞նչ իրավիճակ էր տիրում առաջնագծում երեք տարի առաջ, ե՞րբ և ինչպե՞ս սկսվեցին ապրիլյան մարտական գործողությունները, ի՞նչ ընթացք ունեցան, ինչպիսի՞ն է իրավիճակը առաջնագծում և բանակցային դաշտում պատերազմական գործողություններից երեք տարի անց» հարցերի շուրջ բանախոսել է ԱՀ նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ուսանողական ինքնակառավարումը Հայաստանում» բանախոսությամբ հանդես է եկել Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Սարգիս Ասատրյանցը։ «Ուսանողը որոշ ժամանակ առաջ դիտարկվում էր որպես սպառող, եկամտի աղբյուր, իսկ այժմ հենց ուսանողներն են հանդիսանում գլխավոր շահակիրները։ Ունենալով ակտիվ մասնակցություն՝ ուսանողները իրականացնում են բուհի շրջանակներում ինքնակառավարում»,-նշել է ասոցիացիայի փոխնախագահը։ Բանախոսության ընթացքում անդրադարձ է եղել ուսանողական ինքնակառավարման էությանը, ձևավորմանն ու զարգացմանը, քննարկվել են մասնակիցների բարձրացրած՝ թեմայից բխող հարցերը:
Ֆորումի շրջանակներում ուսանողական ինքնակառավարվող կառույցների ղեկավարներին հյուրընկալել է ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Արցախի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ջերմ և անմիջական մթնոլորտում արծարծվել են Արցախի պետականաշինությանը, անվտանգությանը և բանակաշինությանը, արտաքին քաղաքականությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:  Նախագահ Սահակյանը կարևորել է նման նախաձեռնությունների անցկացումն Արցախում՝ հույս հայտնելով, որ դա կկրի պարբերական բնույթ:
«Հայրենասեր ուսանող» ֆորումն ամփոփվել է մասնակցության հավաստագրերի հանձնմամբ:
Մեզ հետ զրույցում ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Հովհաննես Հարությունյանն ասաց, որ ֆորումի մասնակիցները հիանալի տպավորություններով են հեռացել, միջոցառման գլխավոր նպատակը Հայաստան-Արցախ միասնության ամրապնդումն էր:
«Այսպիսով, հոբելյանական միջոցառումների շարքում, սկսում ենք մի նախաձեռնություն, որի շուրջն ենք համախմբել ՀՀ և Արցախի բուհերի 18 ուսանողական կառույցների և համատեղ ջանքերով այս շրջանում պարբերաբար այցելելու ենք Արցախ: Այս ծրագիրը մեկ նպատակ ունի՝ ամրացնել երկու հանրապետությունների երիտասարդության կապը: Ի դեպ, այսօր երեկոյան մեր համալսարանում հյուրընկալելու ենք տարբեր բուհերի ուսխորհրդականներին՝ քննարկելու ծրագրի իրականացման ուղիները: Առաջիկա այցը նախատեսում ենք այս շաբաթվա վերջին»,-ասաց ՈւԽ նախագահը:

С 3-го - 5-ое мая в рамках мероприятий, посвященных 25-летию СС АГЭУ при участии представителей самоуправляющихся студенческих структур из 18-ти государственных и негосударственных вузов, в Арцахе состоялся форум "Патриотический студент". Организатором является студенческий совет нашего университета.
Начало мероприятия поприветствовали руководитель центра мирового молодежного объединения армянской церкви Самвел дьякон Мкртчян и председатель студенческого совета АГЭУ Ованнес Арутюнян. В первый день форума, участников посетил лидер Арцахской епархии Паргев Србазан, который обсудил со студентами вопросы, направленные на повышение патриотизма у студентов.
На следующий день о вопросах "Какое состояние было на передовой три года назад, когда и как начались апрельские вооруженные действия ? как они протекали? какое состояние на передовой и в переговорных процессах через три года?" обсудили с советником президента Арцаха Тиграном Абраамяном. Заместитель председателя национальной студенческой ассоциации Армении Саргис Асатрянц выступил по теме: "Студенческое самоуправление в Армении".
"Студента некоторое время назад рассматривали как потребителя, источника дохода, а сегодня именно студенты выступают главными бенефициарами. Имея активное участие, студенты в рамках вуза осуществляют самоуправление"- отметил заместитель председателя ассоциации. Во время выступления было обращение к сущности студенческого самоуправления, формированию и развитию, обсуждены вопросы, поднятые участниками, вытекающие из темы.
В рамках форума, руководителей студенческих самоуправляющихся структур принял президент Арцаха Бако Саакян. По сообщению информационной службы президента Арцаха, в теплой дружественной атмосфере были затронуты вопросы безопасности, государственности, армии, внешней политики, вопросы касающиеся социально-экономического развития.
Президент Саакян поприветствовал проведение данного рода инициатив в Арцахе и выразил надежду, что это будет носить продолжительный характер.
Форум "Патриотический студент" был завершен вручением сертификатов об участии.
В беседе с нами председатель студенческого совета АГЭУ Ованнес Арутюнян сказал, что участники форума получили прекрасные впечатления, главная цель мероприятия - укрепление единства Армения-Арцах.
"Таким образом, в ряде юбилейных мероприятий, мы начинаем инициативу, которая объединила 18 студенческих самоуправляющихся структур вузов РА и Арцаха и совместными усилиями мы будем периодически посещать Арцах.
Данная программа имеет одну цель: укрепить связь между молодежью двух республик. Кстати, сегодня наш университет посетят представители студенческих советов различных вузов, для обсуждения путей осуществления программы. Первый визит планируем в конце этой недели"- сказал председатель студенческого совета.