Հաղորդակցություն դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին. ՀՊՏՀ դասախոսները վերապատրաստվել են Նիցայի համալսարանում
Հուլիսի 1-12-ը աշխատանքային առումով հագեցած է եղել Նիցցայի Սոֆիա Անտիպոլիս համալսարան (Ֆրանսիա) գործուղված ՀՊՏՀ դասախոսների համար. Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում (ՐԻՖԱՅՆ) ծրագրի շրջանակում ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ Կարեն Գրիգորյանը, ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ Էդգար Աղաբեկյանը, ասիստենտ Վանինե Երանոսյանը, բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի ասիստենտ Գայանե Հարությունյանը վերապատրաստվել են Ֆրանսիայում:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Գայանե Հարությունյանը ներկայացրեց գործուղման արդյունքները՝ նշելով, որ օրակարգում են եղել դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին վերաբերող հարցեր: Քննարկվել են, օրինակ, առցանց ծրագրեր, որոնք ինտերակտիվ են դարձնում դասաժամը, ներգրավում առավելագույն ուսանողների և կարծիքի հնարավորություն ընձեռում յուրաքանչյուրին: Առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել ուսանողին գործնական գիտելիքի փոխանցման կարևորությանը, պրակտիկաների կազմակերպման առանձնահատկություններին:
Վերապատրաստված դասախոսները ստացել են հավաստագրեր:
ՐԻՖԱՅՆ ծրագրի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի Միջազգային ծրագրեր խորագրի «Erasmus+» բաժնում:

Период с 1-12-ое июля была насыщенным для преподавателей АГЭУ, посетивших университет София Антиполис в Ницце (Франция). В рамках программы реформирование магистерских программ по финансам в Армении и Молдове (РИФАЙН), заведующий кафедрой макроэкономики Карен Григорян, доцент кафедры финансов Эдгар Агабекян, ассистент Ванине Ераносян, ассистент кафедры банковского дела и страхования Гаяне Арутюнян прошли переподготовку во Франции. В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Гаяне Арутюня представила результаты командировки, отметив, что на повестке дня были вопросы, касающиеся современных методов преподавания.
Были обсуждены, например, он-лайн программы, которые делают занятие интерактивным, вовлекают большее количество студентов и предоставляют возможность выразить свое мнение каждому.
Отдельно было уделено внимание важности передачи практических знаний студенту, особенностям организации практики.
Преподаватели, прошедшие переподготовку получили сертификаты.
Подробную информацию о программе РИФАЙН, можно найти на официальном сайте АГЭУ, в разделе «Erasmus+» Международных программ.